Baza wiedzy Blog

Kryptowaluty

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty wcale nie są wirtualną walutą jak mogłoby się wydawać. Są one walutą cyfrową i nie można o niej mówić jako o walucie elektronicznej bądź tym bardziej wirtualną. Waluta elektroniczna to taka, która jest przechowywana na urządzeniach elektronicznych, ale możemy ją zamienić na walutę fizyczną (czyli potocznie mówiąc, możemy ją wypłacić w bankomacie). Kryptowaluty nie mają swojego fizycznego odzwierciedlenia co oznacza że jest ona dostępna tylko jako wartość. Kryptowaluty są przechowywane w portfelach cyfrowych, do których mamy zawsze dostęp (możemy sprawdzić historię, stan konta itp.). Aktualnie waluty cyfrowe są najbezpieczniejszym sposobem przechowywania pieniędzy, ponieważ nie narażamy się na ataki hakerskie.

Bitcoin

Pozyskiwanie kryptowalut

Kryptowaluty uzyskuje się z kryptografii, czyli wykonywaniu poleceń na komputerze. Za wykonane polecenia otrzymujemy odpowiednią ilość waluty. Czyli krótko mówiąc kryptowaluty uzyskuje się z mocy obliczeniowej komputera (im jest ona wyższa, tym więcej waluty otrzymamy). Do kopania kryptowalut używa się specjalnych koparek, które są zwykłymi komputerami, ale mają bardzo dużą moc obliczeniową. Koparki zbudowane są najczęściej z kilku kart graficznych aby osiągać tak dobre wyniki. Koparki kryptowalut przeradzają się w kopalnie, w których skład wchodzi kilka do kilkunastu koparek. Takie sprzęty pozwalają na wykopywanie bardzo dużych sum pieniędzy.

Najpopularniejsze kryptowaluty

Istnieje kilka rodzajów kryptowalut

– Najpopularniejszą walutą jest Bitcoin

– Inną równie popularną jest Etherum

Poza tymi dwoma głównymi krypto walutami wyróżniamy jeszcze kilka innych:

-Bitcoin Cash

– Ripple

– Litecoin

– IOTA

– Cardano

– Dash

– NEM

– Monero

– Bitcoin gold

Oczywiście wszystkie wymienione wyżej pozycje są jedynie głównymi krypto walutami, a poza nimi istnieje jeszcze wiele innych, ale nie są one jeszcze tak rozpowszechnione.

Najpopularniejsza kryptowaluta czyli Bitcoin

Bitcoin jest obecnie najpopularniejszą kryptowalutą i swego czasu najbardziej pożądaną. Obecnie waluty cyfrowe są rodzajem inwestycji, albo kupujemy walutę i liczymy na wzrost kursu, bądź inwestujemy w koparkę kryptowalut i wyciągamy zyski. Aktualnie jeden Bitcoin kosztuje około 11 tys. Dolarów amerykańskich, aczkolwiek warto wspomnieć że w 2009 roku kiedy został wprowadzony to za 1 dolara można było kupić ponad tysiąc Bitcoinów (dokładnie 1309 – taki kurs został ustalony na początku). Można sobie wyobrazić jak ktoś by się wzbogacił, gdyby wtedy zainwestował w Bitcoina. W kryptowalutach zauważono rodzący się potencjał i z biegiem czasu nabierał on na wartości, aż do dziś kiedy kosztuje on dziesiątki tysięcy złotych. Przy użyciu Bitcoinów po raz pierwszy dokonano transakcji w 2009 roku, kiedy zakupiono pizzę za 10000 BTC (BTC jest skrótem od Bitcoin). Obecnie jest to wartość kilkuset milionów złotych.

Czy teraz warto inwestować w kryptowaluty?

Czy obecnie warto inwestować w kryptowaluty? Osiągnęły one już tak wysoką wartość że droższe już chyba nie będą, a przynajmniej ich wzrost nie będzie taki duży jak w ubiegłych latach. Na dzień dzisiejszy, największe zyski przynoszą koparki Bitcoinów, ze względu na ich wysoki kurs. Taka koparka kosztuje dosyć dużo pieniędzy i pobiera dużo prądu ale z czasem wszystko się zwraca i zaczyna przynosić zyski.