Baza wiedzy Blog

Czy nowe Raspberry Pi 3 grzeje się ponad normę?

Widok Raspberry Pi 3 z kamery termowizyjnej (Gareth Halfacree)

Gareth Halfacree, autor Raspberry Pi User Guide, zauważył, że nowa wersja Raspberry, która ukazała światło dzienne parę dni temu potrafi osiągać wysokie temperatury. Opublikował on zdjęcia z kamery wizyjnej na Reddicie.

Okazuje się, że nowa wersja Raspberry potrafi przekroczyć ponad 100 stopni Celsjusza pod dużym obciążeniem BCM2837. Powoduje to również błędne odczyty z wewnętrznego czujnika temperatury (różnica wobec poprawnego odczytu może sięgać nawet 17 stopni C).

Nowy chip BCM2837 osiąga dużo większą temperaturę niż jego poprzednicy. Zdjęcie zostało zrobione za pomocą kamery termowizyjnej przy 100% obciążeniu procesora CPU (bez obciążenia GPU) i już po pięciu minutach zaobserwowano temperaturę prawie 100 stopni Celsjusza.

Chip BCM2837 wytrzymuje maksymalnie 125 stopni Celsjusza, jednak jego temperatura operacyjna to jedynie 85 stopni. Pojawiają się zatem pytania i wątpliwości jak wytrzymała i trwała jest nowe Raspberry.

Magazyn Make również przeprowadził testy nowej płytki Raspberry (inny egzemplarz) i okazało się, że podczas ich testów płytka osiąga 83 stopnie Celsjusza. Rodzi się więc pytanie, czy temperatura zależy od sztuki? Mimo wszystko na pewno nowa wersja osiąga większe temperatury od poprzedniczki.

 

Źródło: [1]