Komputery

Procesory Transmeta

Zaprezentowana przez Transmeta, mało znaną firmę z Kalifornii, seria procesorów pod wspólna nazwą Crusoe, opiera się na nowym podejściu do sposobu interpretowania instrukcji przez procesor.
Crusoe wykorzystują technologię określaną mianem code morphing. Zamienia ona instrukcje napisane dla procesorów intelowskich typu x86, takich jak Pentium III, na instrukcje VLIW (Very Long Instruction Word) przetwarzane przez warstwę sprzętową Crusoe. Warstwa ta jest jednak mniej skomplikowana inżynieryjnie niż w obecnych na rynku układach. Zdaniem twórców, ich procesor pozwala na uruchamianie każdej aplikacji stworzonej dla procesorów Pentium, przy czym jest on mniejszy, zużywa mniej energii, a jego produkcja jest znacznie tańsza niż odpowiadających mu procesorów Intela.
Analitycy twierdzą, że jeśli przedstawiciele Transmeta niczego nie wyolbrzymiają, to nowe procesory mają szansę na zdobycie pozycji lidera na rynku urządzeń przenośnych.
“Nowym pomysłem Transmeta jest to, że problem jest rozwiązywany przez oprogramowanie, a nie tylko przez układ krzemowy” – stwierdził David Ditzel, dyrektor wykonawczy Transmeta, który wcześniej pracował jako główny architekt w Laboratoriach Bella AT & T i był jednym z głównych konstruktorów procesora UltraSPARC Suna.
Pierwszy z serii procesorów Crusoe, TM3120, jest przeznaczony dla urządzeń internetowych, pracujących pod kontrolą Linuxa. Jego cena została ustalona na poziomie 65 USD za wersję taktowana zegarem o częstotliwości 333 MHz i 89 USD za model 400 MHz. Zdaniem przedstawicieli Transmeta, jest on idealnym procesorem dla urządzeń internetowych, których ceny mają kształtować się w granicach 500-999 USD.
Procesor TM5400 jest przeznaczony do wykorzystywania w bardzo lekkich notebookach, działających pod kontrolą Windows. Za wersję z zegarem 500 MHz trzeba będzie zapłacić 119 USD, natomiast za wersję 700 MHz – 329 USD.
Analitycy na razie są wstrzemięźliwi co do wydawania opinii o nowych procesorach. Zgodnie twierdzą, że szybkość zegara – w przypadku Crusoe – nie jest miarodajną wartością wydajności nowych jednostek. “Mogą one być szybsze lub wolniejsze od procesorów z rodziny x86. Wszystko zależy od sprawności technologii translacji instrukcji” – twierdzi analityk z Mercury Research. Transmeta nie zaprezentowała wyników testów porównawczych z innymi jednostkami obecnymi na rynku.
Procesory będą promowane pod wspólną marką Crusoe jako jednostki dla urządzeń przenośnych. Transmeta zastosowała w nich autorską technologię zarządzania zasilaniem LongRun, dzięki czemu mają one mały pobór mocy, wynoszący przy pełnym obciążeniu ok. 1 W. Dla porównania, procesory Intela przeznaczone do komputerów przenośnych zużywają 10-15 W.

Jest to prosesor tupu RISC wykonany wykorzystujący technologię VLIW. Z procesorem zintegrowane są elementy normalnie w komputerach PC znajdujące się w north-bridge czyli częśi chipstu płyty głównej takie jak: sterownik pamięci DDR SDRAM, sterownik pamięci SDR SDRAM, sterownik szyny PCI. Takie rozwiązanie umożliwia sterowanie pracą tych użądzeń (w szczgólności i stanem aktywności lub uśpienia a także częstotliwościa bezpośrednio przez prosesor). Procesor ten wykorzystuje technologię Code-Morphing pozwalająca na uruchamianie na nim programów napisanych na różne procesory bez potzreby rekompilacji. Posiada on 1MB pamieć Flash pozwalająca na zapisanie w niej regół programu Code-Morphing a także programu Long-Run zajmującego się zarządaniem poborem mocy. Procesor potrafi płynie sterować częstotliwościa jaką jest taktowany, a takze zasialjącym go napięciem i obiżać je jednocześnie. Potrafi także obniżać pobór mocy na przyłaczonych do niego pamięciach poprzez zmianę przędkości ich taktowania czy wręcz stawienie ich tylko w tryb podtrzymywania zawartości. Jest to możliwe ponieważ program który jest wykonywany może zanjdować się w całości w pamięci podręcznej, a dane niezbędne do jego wykonania mogą tylko pzrepływać przez procesor, bez konieczności ich pamiętania, jak to się dzieje np. przy odgrywania muzyki w formacie mp3 z dysku podłączonego przez szynę PCI lub karty sieciowej także w złączu PCI.