Rodzaje pamięci RAM i ROM

Pamięci Stałe ROM

Pamięci stałe ROM ( read-only memory ), służą do przechowywania danych i odczytywania danych.

Rozróżniamy dwie kategorie pamięci stałych, a mianowicie jednokrotnego zapisu oraz wielokrotnego zapisu

Pamięci jednokrotnego zapisu

PROM – Jest to programowalna pamięć tylko do odczytu ( Programmable ROM ), czyli możemy ją dowolnie zaprogramować. Jest to główna różnica względem pamięci ROM, ponieważ pamięć ROM jest zaprogramowana przez producenta, i nie możemy w nią ingerować. Pamięć PROM jest pusta i gotowa do zaprogramowania.
Warto podkreślić, iż tą pamięć zaprogramujemy tylko raz. Proces programowania odbywa się poprzez programator PROM, bądź PROM Burner. Proces programowania nazywamy wypalaniem, ponieważ fabrycznie we wszystkich komórkach jest wartość „1”, a podczas programowania niektóre komórki zmieniają swoją wartość na „0”. Programowanie przy użyciu programatora wygląda nieco inaczej, gdyż podłączamy go bezpośrednio przewodem z komputerem. Następnie następuje wgrywanie odpowiedniego pliku z zawartością. Ostatnim etapem jest wybranie opcji wypalania PROM w programatorze. Wypalanie pamięci być może brzmi skomplikowanie, ale jest zupełnie na odwrót. Płytki poddaje się po prostu działaniu wyższego napięcia niż to, które jest używane do normalnej pracy. Należy pamiętać również, że te pamięci są już praktycznie nieużywane.

Pamięci wielokrotnego zapisu

EPROM – Jest to pamięć programowalna tylko do odczytu, z tą różnicą że możemy ją kasować ( erasable programmable ROM ) . Programowanie odbywa się w dokładnie taki sam sposób jak w pamięciach PROM, czyli za pomocą programatora PROM, bądź wypalacza. Pamięci EPROM są dużo bardziej użyteczne od pamięci PROM, ponieważ w przypadku tych drugich,  gdy zaprogramujemy je błędnie to nadają się tylko do wyrzucenia. EPROM daje ten komfort, że zawsze mamy możliwość ponownego zaprogramowania. Kasowanie odbywa się przez naświetlanie pamięci światłem ultrafioletowym – zazwyczaj trwa to około 15 minut. Pamięci EPROM znacznie różnią się wyglądem od PROM, ponieważ nie dość, że są w formie układu scalonego, to jeszcze posiadają specjalne „okienko” na obudowie. Służy ono do właśnie naświetlania pamięci światłem ultrafioletowym. Co jest bardzo ważne podczas obchodzenia się z pamięciami EPROM? – Nie wolno narażać ich na bezpośrednie działanie słońca, ponieważ światło słoneczne zawiera fale ultrafioletowe, które mogą przypadkiem skasować zawartość pamięci.

EEPROM – Jest to programowalna pamięć ROM usuwana impulsem elektronicznym. Odznacza się ona przed wszystkim wygodą użytkowania, ponieważ usuwanie kasowanie pamięci odbywa się poprzez odpowiedni sygnał elektryczny. Ponadto układy pamięci EEPROM wytrzymują nawet kilkanaście cykli kasowania. Pamięć EEPROM znajduje dziś zastosowanie w komputerach, do przechowywania systemu BIOS. Pamięć EEPROM charakteryzuje również niska cena – W przeciwieństwie do EPROM, nie występuje tu kwarcowe szkiełko, co znacznie obniża cenę produkcji.

FLASH – Jest to rozbudowana wersja pamięci EEPROM, ponieważ jest dużo szybsza. Ponadto usuwać można wybrane części pamięci, a niekoniecznie całość jak to ma miejsce we wszystkich powyższych typach pamięci.  Pamięć Flash jest obecnie wykorzystywana we wszystkich przenośnych nośnikach danych takich jak np. smartfony, karty pamięci, dyski itd. Używa się jej również w komputerach do przechowywania systemu BIOS.

Pamięci o dostępie swobodnym RAM

Pamięć ta służy do chwilowego przechowywania danych podczas pracy komputera ( Random acces memory ). Kontynuując, pamięć o dostępie swobodnym jest ulotna, czyli po wyłączeniu zasilania traci dane. Pamięć ta służy do chwilowego przechowywania danych podczas pracy komputera

SRAM – Statyczna pamięć RAM ( Static RAM ). Wyróżnia ją niski pobór mocy i zużycie energii. Z racji, że są to pamięci statyczne, to nie wymagają ciągłego odświeżania – W przeciwieństwie do dynamicznych pamięci. Urządzenia wykorzystujące pamięci SRAM to między innymi Aparaty  cyfrowe, routery, drukarki i niektóre ekrany LCD. Kiedyś wykorzystywano je również jako pamięć podręczną procesorów oraz w pamięć w przetwornikach cyfrowo –  analogowych. Główną wadą tych rodzajów pamięci zdecydowanie są małe pojemności i dość wysokie koszty produkcji.

DRAM – Dynamiczna pamięć RAM ( Dynamic RAM ). Z nazwy wynika, że ten rodzaj pamięci potrzebuje ciągłego odświeżania i tak też jest.  Działanie tych pamięci opiera się na ładowaniu kondensatorów, które przechowują dane. Ciągłe odświeżanie zapobiega rozładowaniu kondensatorów, które utraciłyby wtedy wszystkie dane. Zaletami tej pamięci są niskie koszty produkcji oraz dostępne duże pojemności tychże pamięci. Niestety względem SRAM, DRAM jest znacznie wolniejszy i zużywa więcej energii. Te cechy pozwalają na wykorzystanie pamięci DRAM głównie w pamięciach systemowych.

SDRAM – Synchroniczna Dynamiczna pamięć RAM (Synchronous Dynamic RAM ). Jest to najbardziej powszechna pamięć w dzisiejszych czasach. Znajdziemy ją głównie w komputerach i konsolach do gier. Główną cechą, która sprawia że nadaje się ona do komputerów, jest synchronizacja z zegarem procesora. Pozwala to na przykład na używanie kilku programów jednocześnie – Możemy uruchomić kolejny proces, zanim poprzedni się zakończy. Ich ilość zależy już tylko od pojemności pamięci RAM w naszym komputerze.

SDR SDRAM i DDR SDRAM – Są to ulepszone wersje zwykłych pamięci SDRAM. Z nazwy wynika kolejno, że są to pamięci pojedynczo ( SDR RAM ), lub podwójnie ( DDR RAM ) synchroniczne. Generalnie to pierwsze znacznie nie różnią się od zwykłych pamięci SDRAM, natomiast DDR RAM są dwa razy szybsze, więc są częściej używane. Na jeden cykl zegara, pamięć może zapisać aż dwie czynności. Pamięci DDR są wciąż rozwijane i często po nazwie pojawia się jakaś cyfra np. DDR 4 – Im wyższa generacja, tym wyższe prędkości zegara obsługuje.