Blog

Android 10.0 Q jakie nowości wprowadza?

Wreszcie ciemny motyw

Już od jakiegoś czasu spekuluje się co wprowadzi nowy system, a teraz wiadomo że na 100% zostanie wprowadzony ciemny motyw dla urządzenia. Jest to udogodnienie dla użytkowników nocnych, którzy wreszcie będą mogli korzystać ze smartfona  po ciemku. Dzięki użyciu ciemnego motywu możemy ulżyć naszym oczom. Co najlepsze, w ustawieniach telefonu będziemy mogli wybrać motyw ciemny lub jasny i automatycznie ustawianie motywu w zależności od godziny. Kolejnym plusem zastosowania ciemnego motywu może być dłuższa żywotność baterii, ponieważ jak powszechnie wiadomo ciemne kolory potrzebują znacznie mniej energii od żywych, jasnych kolorów.

Ustawienia prywatności

Nowy system wprowadzi również kilka zmian w odniesieniu do prywatności. Pojawi się między innymi funkcja ograniczania uprawnień jedynie podczas używania poszczególnych aplikacji. Co to oznacza dla użytkowników?- chociażby to że przykładowo aplikacja, która potrzebuje dostęp do naszej lokalizacji nie będzie mogła nas śledzić podczas pracy w tle.  Jest to funkcja równie przydatna dla uprawnień do mikrofonu. Z mniejszych zmian, przebudowano widok ustawień aplikacji, który stał się bardziej intuicyjny oraz czytelny. Koleją funkcją jest podgląd wszystkich uprawnień, dzięki czemu możemy bardzo szybko sprawdzić jakie dana aplikacja posiada uprawnienia.

Android Q menu ustawień
Android Q- menu ustawień

Tryb pulpitu nadal tajemnicą

Wciąż niewiadomą pozostaje tryb pulpitu. W ustawieniach programistycznych pojawiła się funkcja odpowiadająca za zainicjowanie trybu pulpitu w urządzeniu. Najprawdopodobniej będzie to działać podobnie to rozwiązania Samsunga z Samsunga S8 S8+ itp. W tych smartfonach możemy podłączyć urządzenie przewodem do monitora i obsługiwać je niczym komputer.

Drobne zmiany wizualne

Zmieniono również „always on display”, aczkolwiek są to jedynie zmiany kosmetyczne. Generalnie takich zmian znajdziemy więcej, kolejną jest chociażby ustawianie czasu dla czytania komunikatów, ale nie jest to specjalnie przydatna funkcja. Za to jest jedna zmiana, która przykuwa uwagę: Na pasku powiadomień/zadań, pojawiła się możliwość wyłączenia wszystkich czujników. Być może jest to funkcja dostępna w przyszłości, ponieważ na chwilę obecną nie wiadomo do jakiego celu miałaby służyć.

Android Q- pasek zadań

Podsumowanie

Generalnie nowy system wprowadza wiele udogodnień dla przeciętnych użytkowników. Poza kilkoma poprawkami wizualnymi, będziemy mogli cieszyć się z długo wyczekiwanego ciemnego motywu oraz kilku usprawnień związanych z naszą prywatnością. Ogólne menu ustawień stało się bardziej czytelne i intuicyjne. Uważam że jest to jedna z większych aktualizacji i teraz pozostaje jedynie czekać kiedy będzie dostępna na naszych urządzeniach.

Zdjęcia pozyskane ze strony  https://www.xda-developers.com/android-q-dark-theme-desktop-mode-permission-revamp/