Anteny- Wstęp
Aby móc oglądać telewizję satelitarną, potrzebujemy anteny telewizyjnej oraz konwertera. Anteny są urządzeniami, które służą do zamiany fal elektromagnetycznych w sygnał elektryczny. Są trzy główne rodzaje anten:
-Antena YAGI
-Antena Paraboliczna
-Antena Offsetowa
Każda z tych anten różni się między sobą, wyglądem zastosowaniem, ale również parametrami.
Parametry anten
Do podstawowych parametrów antnen należą:
-sprawnosć anteny ( dotyczy jedynie anten nadawczych)
-współczynnik kierunkowości
-zysk energetyczny
-długość skuteczna lub wysokość skuteczna
-impedancja
-szerokość przenoszonego pasma
Antena złożona typu YAGI
Antena ta charakteryzuje się specyficznym wyglądem, całkowicie różni się od parabolicznej i offsetowej. Zbudowana jest z maksymalnie 30 elementów, aby zachować odpowiedni ciężar oraz aby antena była sztywna. Antena YAGI zbudowana jest z następujących części:
– Direktor wraz z dipolem półfalowym są czynnymi elementami anteny. Jest to najkrótszy element anteny, ale ma on największy wpływ na parametry. (Element oznaczony numerem 3)
– Dipol półfalowy symetryczny Niezależnie od anteny jest zawsze pojedynczy. To do niego doprowadzane jest napięcie wysokiej częstotliwości z końcowego wzmacniacza mocy. (Element oznaczony numerem 1)
– Reflektor Jest najdłuższym elementem anteny, jest elementem biernym, więc nie ma on wpływu na wzmocnienie anteny ( Numer 2 na zdjęciu)
Anteny YAGI mają określoną budowę (każdy element ma odpowiednią długość, oraz odpowiednią odległość między kolejnymi elementami)
Anteny typu YAGI działają poprawnie tylko w przypadku dużego natężenia pola elektromagnetycznego, to oznacza że nadajnik musi mieć dużą moc lub odległość do odbiornika jest mała.
Antena Paraboliczna
Jest to obecnie chyba najpopularniejszy typ anteny. Charakteryzuje się on prostą, budową oraz zrozumiałą zasadą działania. Fale elektromagnetyczne „odbijając się” od powierzchni reflektora ( Tj. czasza anteny) trafiają do konwertera, który dzięki parabolicznemu kształtowi anteny zbiera prawie wszystkie fale. Niestety minusem tej anteny jest ułożenie konwertera, ponieważ „stoi” on na drodze fal i blokuje ich przepływ (Oznacza to, że fale docierają tylko w górną część reflektora) Anteny paraboliczne wykonywane są najczęściej z aluminium, rzadziej ze stali nierdzewnej. Krawędzie czaszy są dodatkowo zakrzywiane, co poprawia sztywność anteny. Głównym parametrem określającym antenę paraboliczną jest zysk energetyczny (podaje się go w decybelach i zależy on od średnicy anteny oraz od szerokości ogniskowej wiązki). Montaż anteny parabolicznej jest o tyle utrudniony, że należy zwrócić uwagę nie dość że na kierunek, to jeszcze na możliwe zakłócenia takie jak linie telefoniczne oraz wiatr. Anteny paraboliczne podczas montażu należy odpowiednio pozycjonować, tj. określić elewację względem przekaźnika satelitarnego (elewacją nazywamy kąt między horyzontem, a kierunkiem anteny)
Antena Offsetowa
Antena Offsetowa na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od parabolicznej, ale tak nie jest. Główną różnicą jest położenie promiennika wraz z konwerterem. Znajduje się on na dole anteny i nie zachodzi on na czaszę, dzięki czemu nie blokuje on fali elektromagnetycznych. Montaż wygląda niemal identycznie jak w przypadku anteny parabolicznej (należy zwrócić uwagę na te same aspekty). Antena ta jest często wybierana, głównie ze względu na położenie promiennika.
Inne Anteny
Do innych anten otwartych zaliczamy:
– Anteny Reflektorowe
– Anteny tubowe
– Anteny Soczewkowe
Powyższe anteny nie są jednak tak rozpowszechnione jak anteny YAGI, paraboliczne oraz offsetowe.
Konwertery
Aby antena działała, potrzebuje konwertera. W zależności od potrzeb, dostępnych jest wiele konwerterów, ale czym one się różnią? Wyróżniamy konwertery:
-Monoblock Jest najprostszym konwerterem. Jest zbudowany z dwóch konwerterów, które są umieszczone w jednej obudowie. Oznacza to, że można odbierać sygnał z dwóch różnych systemów na jednym tunerze. Takie rozwiązanie eliminuje problem stosowani dwóch oddzielnych konwerterów.
-Twin Jest zbudowany z dwóch niezależnych konwerterów w jednej obudowie. Posiada on dwa wyjścia, co umożliwia odbiór poprzez dwa tunery satelitarne.
-Quatro Konwerter ten posiada cztery niezależne wyjścia. Używa się go w instalacjach z multiswitchami oraz do stacji czołowych telewizji kablowej. Sygnały z wyjść konwertera doprowadzane są do wejść multiswitcha.
-Quad Jest to konwerter z wbudowanym multiswitchem. Ten konwerter przeznaczony jest do odbioru sygnałów nadawanych z jednego satelity przez czterech odbiorców.
Do użytku domowego, najlepiej sprawdzą się dwa pierwsze konwertery, a więc Monoblock oraz Twin.