Baza wiedzy Blog

Biometria

Biometria- czym jest?

Biometria jest ważnym elementem elektroniki, bez niej nie istniałyby profesjonalne systemy zabezpieczeń. Biometria wykorzystuje nasze ciało, aby uzyskać dostęp do różnych rzeczy oraz miejsc. Oznacza to, że za pomocą odcisków palców, bądź np. tęczówki możemy odblokować telefon. Sami jesteśmy „kluczem” do wszystkiego, ponieważ biometria nas autoryzuje i nie pomyli nas z nikim innym. Cały system biometryczny jest oparty na porównaniach.

Najpopularniejszymi zabezpieczeniami są:

– Odczytywanie lini papilarnych z palców

–  Geometria dłoni

– Geometria twarzy

– Rozpoznawanie tęczówki oka

–  Rozkład naczyń krwionośnych w dłoni

– Rozpoznawanie głosu

Linie papilarne

Czytniki lini papilarnych skanują nasz opuszek palca i rejestrują charakterystyczne punkty, a następnie porównują je ze wzorcem zapisanym w urządzeniu. Rozwiązanie to jest bardzo często używane w smartfonach. Stosowane są czytniki optyczne, pojemnościowe oraz rzadziej stosowane, termiczne. Te pierwsze działają jak aparat fotograficzny i rejestrują obraz naszego palca, natomiast pojemnościowe zbudowane są z kondensatorów, które po przyłożeniu opuszka palca są „zaburzane”. Ostatnim typem są czytniki termiczne, które jak sama nazwa mówi, wykorzystują „mapę termiczną” naszego palca.

Geometria dłoni

Jest to trochę lepsze rozwiązanie od powyższego, ponieważ pomiary nie są zaburzane przez różne niedoskonałości naszych palców. Jak wiadomo nasze opuszki są bardzo delikatne i w bardzo łatwy sposób możemy je uszkodzić, co negatywnie wpłynie na odczyt. Czytnik geometryczny dłoni wykorzystuję technikę 3D do identyfikacji każdego szczegółu, od szerokości, długości i grubości naszej dłoni, aż po szczegółowe odległości np. między palcami. Odbywa się to dzięki skanowaniu naszej dłoni w aż trzech płaszczyznach, urządzenie wykonuje zdjęcie, które następnie analizuje.

Geometria twarzy

Działanie odbywa się w bardzo podobny sposób co wyżej, natomiast czytniki geometrii twarzy zwracają uwagę na inne aspekty. Badana jest w tym wypadku faktura oraz struktura skóry, oraz specyficzne punkty. System umieszcza na naszej twarzy tysiące punktów oraz buduje siatkę geometryczną. Następnie, nasza twarz jest porównywana ze wzorcem (Każdy punkt musi zostać zautoryzowany).

Tęczówka oka

Następną techniką jest badani tęczówki oka. System jest o tyle bezpieczny i dokładny, że tęczówka ludzka nie zmienia się na przestrzeni lat. Ludzkie oko ma bardzo dużo charakterystycznych punktów, a poza tym posiada kolor oraz kształt, więc identyfikacja jest bardzo celna (Czytniki nie mylą się zbyt często). Systemy do identyfikacji tęczówki skanują całą twarz i „szukają” oczu, więc nie ma potrzeby przykładania oczu do czytnika, co sprawia że takie rozwiązanie jest po prostu wygodne. Czytniki tęczówki nie wymagają nawet zdejmowania okularów, co czyni je jeszcze lepszymi.

 

Biometria naczyń krwionośnych

Czytniki naczyń krwionośnych wykorzystują światło podczerwone. Przykładając dłoń do czytnika, podczerwień z bliska skanuje nasz układ naczyń krwionośnych (W tym czasie przez naczynia musi płynąć krew) i zapisuje go w bazie danych. Następni odbywa się porównanie ze wzorcem i autoryzacja.

Biometria głosowa

Jest to rzadziej spotykana metoda, aczkolwiek jest ona równie skuteczna jak pozostałe, ponieważ głos jest niepowtarzalny dla każdego człowieka. Systemy biometrii głosowej analizują tysiące parametrów głosu takie jak  głośność, natężenie, akcent, sposób artykulacji, dynamika i wiele innych. Wartości tych wszystkich parametrów zapisywane są w jedną całość, tworząc unikalny szyfr.

Podsumowanie

Biometria jest ważnym elementem elektroniki oraz systemów zabezpieczających. Używa się jej głownie do autoryzacji w systemach kontroli dostępu. Każdy człowiek jest unikalny i posiada cechy pozwalające go zidentyfikować, czy to linie papilarne, czy też tęczówka, bądź głos.