Blog Technologia

Huawei P30

26 Marca zadebiutowały dwa nowe Smartfony marki Huawei. Mowa tu o P30 oraz jego lepszej wersji P30 Pro. Ich główną cechą jest aparat fotograficzny. Firma nie ukrywa, że podczas projektowania urządzenia skupiono się na aparacie. Poza świetną jakością zdjęć Smartfon posiada bezstratny dzięsięciokrotny zoom. Oczywiście, z racji, że jest to flagowiec, to nie mogło zabraknąć w nim najlepszych podzespołów. W urządzeniach znajdziemy procesor Kirin 980, którego pracę wspiera 6 GB lub 8 GB pamięci operacyjnej RAM. Co do pamięci, to otrzymujemy 128 GB pamięci wewnętrznej. Pamięć będzie można rozbudować za pomocą nowych kart pamięci Nano SD. Jest to nowo wprowadzona technologia, która dopiero wchodzi na rynek.

Design

Tył Smartfona Huawei P30
Tył Smartfona Huawei P30

Smartfon znacznie się nie wyróżnia, ale nie jest to wada. Jest on elegancki i minimalistyczny, co czyni go ładnym urządzeniem. Na froncie znajduje się wyświetlacz FullView, który wypełnia większą część przedniego panelu. Generalnie rzecz biorąc, stylistyka została zachowana z poprzednich modeli. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które nie odbiega od konkurencji. Z tyłu natomiast znajdziemy aż trzy obiektywy fotograficzne o rozdzielczościach kolejno 40 Mpx, 20 Mpx oraz 8 Mpx. Co do rozmiarów, to dostępne są trzy wersje:

– 6.10’’

– 6.15’’

– 6.47’’

Rozmiar wyświetlacza zależy od modelu, z czego największy należy do modelu P30 Pro, natomiast najmniejszy do podstawowej wersji P30. Huawei P30 Lite jeszcze nie jest dostępny w Europie, ale niebawem dotrze również do nas. Na chwilę obecną jest dostępny tylko na rynku w Kanadzie. We wszystkich modelach zastosowano powszechnie znane już rozwiązanie Notch’a w kształcie łzy. Co do designu, to warto również wspomnieć o tym, że nie znajdziemy tu ani głośników, ani czytnika linii papilarnych. Zostały one sprytnie ukryte pod wyświetlaczem. Co do budowy tych urządzeń, to należy wspomnieć, że spełniają one normę IP68 (P30 Pro ) oraz IP57 ( P30 oraz P30 Lite ).

Akumulator

W modelu P30 Pro znajdziemy największy akumulator o pojemności 4200 mAh, w podstawowej wersji otrzymujemy baterię 3650 mAh, natomiast w modelu P30 Lite akumulator jedynie o pojemności 3340 mAh. W każdym urządzeniu bateria wytrzyma dosyć długo i porównywalnie. Wwiększa bateria wersji Pro wcale nie oznacza dłuższego czasu pracy na baterii, ponieważ należy pamiętać, że ma on bardzo mocne podzespoły, które wymagają pojemnego akumulatora. Urządzenie obsługuje funkcję odwróconego ładowania, dzięki czemu może on ładować inne urządzenia.

Wyświetlacz

Wszystkie modele posiadają wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1080 x 2340 pikseli. Z racji na różne rozmiary wyświetlacza, zagęszczenie piskeli jest inne. Wygląda to następująco:

– 422 ppi dla modelu P30

– 415 ppi dla modelu P30 Lite

– 398 ppi dla modelu P30 Pro

Wydajność

Tak jak o modelu P30 oraz P30 Pro było wspomniane wcześniej, tak jeszcze został P30 Lite. Jest on wyposażony w układ Kirin 710, który jest wspomagany przez 6 GB pamięci RAM oraz 128 GB pamięci wewnętrznej. Różnica w pamięci wygląda tak, że możemy ją rozszerzyć za pomocą tradycyjnej karty MicroSD, a nie NanoSD tak jak w przypadku reszty modeli. Kolejną różnicą niekoniecznie związaną z wydajnością jest czytnik linii papilarnych, który nie jest umieszczony pod wyświetlaczem.

Oprogramowanie i złącza

Fabrycznie w urządzeniu otrzymamy system Android Pie 9.0 wraz z autorską nakładką MIUI 9.1.

Główna różnica w złączach dotyczy gniazda słuchawkowego, które nie pojawiło się w P30 Pro. Jest to swego rodzaju wada, która nie ma miejsca w modelach P30 oraz P30 Lite.

Aparat

Aparat w Huawei P30
Aparat w Huawei P30

Smartfon posiada aż trzy obiektywy na tylnym panelu obudowy. Główną ich cechą jest możliwość 10 – krotnego zoomu optycznego, dzięki czemu możemy robić przybliżone zdjęcia bez utraty jakości. Obiektywy w P30 Pro prezentują się następująco:

– 40 Mpx główny obiektyw z przesłoną f/1.6 oraz z optyczną stabilizacją obrazu

– 20 Mpx dodatkowy obiektyw szerokokątny z przesłoną f/2.2

– 8 Mpx obiektyw peryskopowy z przesłoną f/3.4 oraz z czujnikiem wykrywania głębi

Warto również wspomnieć, że Smartfon charakteryzuje się 50 – krotnym zoomem cyfrowym.

 

P30 ma nieco gorszy układ, lecz nie odbiega znacznie jakością od lepszego modelu:

– 40Mpx identyczny jak w P30 Pro

– 16 Mpx obiektyw szerokokątny z przesłoną f/1.8

– 8Mpx obiektyw teleskopowy o trzykrotnym przybliżeniu

 

W P30 Lite znajdziemy całkowicie inny rozkład aparatów:

– Główny obiektyw 23 Mpx z przesłoną f/1.8

– Szerokokątny obiektyw 8Mpx z przesłoną f/2.2

– Dodatkowy 2Mpx obiektyw służący do rozmazywania tła na zdjęciach

 

We wszystkich urządzeniach zastosowano całkowicie innowacyjne czujniki światła, które poprawią jakość zdjęć w słabo oświetlonych miejscach o nawet 40%. Również w każdym modelu zastosowano identyczny obiektyw frontowy. Ma on rozdzielczość 32Mpx, dzięki czemu nie musimy się martwić o jakość zdjęć typu Selfie.

 

Ceny

Ceny plasują się następująco:

– Za model P30 Pro będziemy musieli zapłacić około 3800 złotych

– Podstawowy model będzie kosztował około 3000 złotych

– Wersja Lite będzie kosztować około 1500 złotych, czyli aż dwa razy mniej niż bazowy model.

Jak się okazuje, nie są to wygórowane ceny, co może przynieść sukces tym urządzeniom. Dzisiaj bardzo ciężko znaleźć nowe urządzenie w cenie mniejszej niż 3000 złotych. Huawei zaprzecza tej teorii.