Słowem wstępu o łączówkach
Łączówki LZ1 i LZ6 mają praktyczne zastosowanie głownie w systemach CCTV ( Closed camera television ) czyli po prostu w systemach monitoringu. Te małe, niepozorne urządzenia pozwolą nam ograniczyć koszty budowy systemu CCTV.
Zasada działania
Działanie tego sprzętu jest niezwykle proste. Jest swego rodzaju rozdzielacz napięcia, dzięki któremu możemy jeden przewód rozdzielić na 6 w przypadku LZ6 lub 8 w przypadku LZ1 wyjść. Ale co to ma do ceny układu? – Przy użyciu przewodu zasilającego wchodzimy na wejście DC IN, a dalej z wychodzimy przewodem typu skrętka komputerowa na wejścia kamer. Jest to tańsze rozwiązanie ponieważ, kabel zasilający jest najzwyczajniej w świecie droższy od skrętki. Zastosowanie tych łączówek sprawia że nie musimy używać długich odcinków przewodów zasilających. Najlepiej to rozwiązanie sprawdza się w rozległych systemach CCTV, czyli np. dużych halach itd.
Zalety oraz różnice
Łączówki LZ1 oraz LZ6 charakteryzują się niewielkimi wymiarami oraz możliwością zamknięcia ich co daje jako taką odporność na czynniki zewnętrzne. Można je założyć nawet na ścianie i wygląda to w miarę estetycznie.
LZ1 i LZ6 różnią się miedzy sobą. Największą różnicą jest ilość wyjść, ponieważ w LZ1 jest ich aż osiem, natomiast w przypadku LZ6 jest jedynie sześć. LZ6 rekompensuje brak wyjść bezpiecznikami które znajdują się w samym środku urządzenia – LZ1 takowych niestety nie posiada.
Przykład
Spróbujmy wyobrazić to sobie na układzie:
Mamy założyć system monitoringu w dużej hali. Od źródła prądu prowadzimy przewód na łączówkę zamiast osobno do każdej kamery. Powiedzmy do LZ1 mamy 10 metrów wiec używamy przewodu o takiej długości i musimy kupić do tego jeszcze 4 razy 200 metrów przewodu typu skrętka komputerowa. 800 metrów skrętki komputerowej jest dużo tańsze od przewodu zasilającego. Należy zwrócić uwagę że mamy tylko cztery kamery więc lepiej by się tu sprawdziła łączówka LZ6, gdyż nie potrzebujemy aż tylu wyjść a mamy dodatkowo bezpieczniki w tym wariancie Jest to bardzo prosty układ, ale łączówki równie dobrze sprawdzą się do dużo bardziej zaawansowanych systemów.
Cena i podsumowanie
Teraz cena jaką musimy wydać na te małe niepozorne urządzenia. LZ1 kosztuje około 17 złotych, natomiast za LZ6 musimy zapłacić około 30 złotych. Na koniec warto zadać sobie pytanie, który wariant jest lepszy? Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każda łączówka będzie lepsza w różnych sytuacjach. Powiedzmy że zależy nam na rozległym systemie z dużą ilością kamer, wtedy sięgamy po LZ1, ponieważ ma więcej wyjść. Natomiast jeżeli wystarczy nam 6 wyjść to sięgamy po LZ6 i mamy zapewnione większe bezpieczeństwo. Jeżeli monitorujemy małe pomieszczenie to nawet nie opłaca się używać takich łączówek.