Blog Technologia

OnePlus 7 oraz OnePlus 7 Pro

Stało się – Marka OnePlus po raz pierwszy wydała równocześnie dwa urządzenia. Wersję podstawową OnePlus 7 oraz lepszą z dopiskiem Pro, które będą w sprzedaży już od 21 marca. Jak na tą markę przystało, ceny Smartfonów są zaskakująco niskie, biorąc pod uwagę ich możliwości. 745$ oraz 669$ – Tak prezentują się ceny tych urządzeń. Konkurencja wymaga od nas wydatku przynajmniej 3 tysięcy złotych, za podobnej klasy sprzęt. Jest chyba tylko jedna marka, która może konkurować z tym chińskim koncernem – Mowa o Xiaomi.

Wydajność

Zaczynając od pamięci, dostępne mamy 6/8 GB RAM oraz 128/256 GB pamięci wewnętrznej  w wersji podstawowej. OnePlus 7 Pro dysponuje nawet 12 GB pamięci RAM oraz identyczną ilością pamięci na pliki użytkownika. Co do procesora, to w obu modelach znajdziemy układ Qualcomm Snapdragon 855. Jest to ośmiordzeniowa jednostka o taktowaniu do nawet 2.84 GHz. Za renderowanie grafiki odpowiada układ graficzny Adreno 640. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które znajdziemy w innych topowych Smartfonach.

Wyświetlacz

We wyświetlaczu właśnie pojawiają się pierwsze różnice między tymi modelami. Wersja PRO może się pochwalić większym, 6.67-calowym ekranem o rozdzielczości QHD+. Podstawowy model posiada 6.41 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1080 x 2340 pikseli. W pierwszej konfiguracji otrzymujemy ostatecznie zagęszczenie pikseli na poziomie 516 ppi, natomiast w drugim przypadku jedynie 402 ppi. Cechą wspólną obu wyświetlaczy jest wykorzystanie technologii AMOLED oraz wykorzystanie szkła Gorilla Glass, które ochroni front urządzenia przed uszkodzeniem.

Aparat

Potrójny obiektyw w OnePlus 7 Pro

OnePlus 7 został wyposażony w jedynie dwa obiektywy, w przeciwieństwie do OnePlus 7 Pro, który ma ich aż trzy. Nie da się ukryć, że potrójny obiektyw jest teraz standardem w Smartfonach, więc te dwa urządzenia „reprezentują” dwie różne półki cenowe.

Co do samych obiektywów, to w modelu Pro mamy:

– Główny 48 Mpx z przesłoną f/1.6

– Szerokokątny  16 Mpx z przesłoną f/2.2

– Teleobiektyw 8 Mpx z przesłoną f/2.4 oraz trzykrotnym optycznym zoom’em

W bazowym modelu mamy nieco inną konfigurację:

– Główny obiektyw o identycznej rozdzielczości, lecz z lepszą przesłoną f/1.7

– Obiektyw 5Mpx z przesłoną f/2.4 oraz czujnikiem głębii.

Przednia kamerka o rozdzielczości 16 Mpx została sprytnie ukryta wewnątrz górnej krawędzi.

Wysuwana przednia kamerka

Zastosowane technologie

Czytnik linii papilarnych

Do odtwarzania muzyki w obu modelach posłużą głośniki stereo Dolby Atmos. Niestety w urządzeniu nie znajdziemy portu Mini Jack 3.5mm, a Smartfon nie jest nawet wodoszczelny, co może się nie spodobać części klientów. Mimo tych wad Smartfon posiada bardzo wydajny czytnik linii papilarnych, który został umiejscowiony pod wyświetlaczem. Producent deklaruje, że działa on nawet do 38% szybciej niż w poprzednim modelu.  Oczywiście w urządzeniu tej klasy musiały znaleźć się najnowsze moduły komunikacyjne, czyli Bluetooth oraz WiFi 802.11. Dostępna będzie również wersja Pro, która ponadto obsługiwać będzie sieć 5G. Na koniec warto by wspomnieć również o akumulatorze:

W modelu OnePlus 7 Pro mamy baterię o pojemności 4000 mAh, natomiast w podstawowym modelu 3700 mAh. Oczywiście obie wersje obsługują technologię szybkiego ładowania.