Technologia

Przesyłanie Strumieniowe Microsoft xCloud

Projekt firmy Microsoft ma nazywać się xCloud i ma pojawić się w październiku tego roku. Być może strumieniowanie multimediów nie jest nowością, ale cieszy fakt, że coraz częściej możemy spotkać to rozwiązanie w różnych urządzeniach. Takie rozwiązanie dostępne jest już od dawna na platformie Playstation oraz Steam, za pośrednictwem Steam Link’a. Projekt jest realizowany raczej z myślą o Smartfonach, co spodoba się mobilnym graczom. Nie będziemy musieli się również martwić o wymagania sprzętowe, ponieważ nasz telefon będzie jedynie urządzeniem odtwarzającym. Jest jednak jeden warunek – Bardzo dobre łącze internetowe, ponieważ strumieniowanie odbywa się poprzez „chmurę”. Oczywiście, jeżeli nie dysponujemy idealnym połączeniem, będziemy mogli odpowiednio skonfigurować jakość wyświetlanego obrazu. Po pierwsze odciąży to nasze urządzenie, a po drugie sieć internetową.

Strumieniowanie gry na ekranie Smartfona
Strumieniowanie gry na ekranie Smartfona

Wszystkie gry dostępne na konsolę Xbox ONE będą kompatybilne z Cloud. Znajdą się osoby, które nie będą przekonane do takiego rozwiązania, ponieważ najbardziej stabilne połączenie można uzyskać tylko za pośrednictwem Ethernet. Niestety w tym wypadku połączenie przewodowe mijałoby się z celem, ponieważ xCloud ma być mobilnym rozwiązaniem, więc musi działać bardzo dobrze przy połączeniu WiFi.

Póki co cena usługi jest nieznana, natomiast wiadomo, że od sierpnia użytkownicy konsoli będą mogli przetestować xCloud. Gracze będą mogli na własnej skórze przekonać się, ile xCloud jest naprawdę warty. Pewnie będziemy musieli się spodziewać kompromisów, gdyż niemożliwe jest bezstratne strumieniowanie multimediów. Prawdopodobnie wyświetlany obraz straci na jakości, ale kto wie?