Baza wiedzy Blog

Telewizja Satelitarna czy Kablowa?

Telewizja satelitarna i kablowa – wstęp

Telewizja satelitarna i kablowa – którą wybrać? Zasadniczo między tymi dwoma rodzajami telewizji jest wiele różnic. Każda ma swoje zalety jak i wady, którymi się uzupełniają. Co wybrać aby było dobrze?

Trochę o telewizji satelitarnej

Telewizja satelitarna charakteryzuje się tym że sygnał do naszych odbiorników telewizyjnych przesyłany jest z satetelity nadawczej ( satelity te nazywane są również transponderami ). Telewizja satelitarna posiada dosyć skomplikowaną budowę, głównie ze względu na montaż satelity. Jeżeli chcemy zdecydować się na ten rodzaj telewizji, to nie możemy oszczędzać przy wyborze anteny. Na rynku są dwa główne rodzaje anten:

-Anteny paraboliczne

-Anteny offsetowe

Anteny paraboliczne są trochę droższe od offsetowych, aczkolwiek są dużo lepsze. Ich główną zaletą jest położenie konwertera. W porównaniu do anteny parabolicznej, jest on umiejscowiony nisko i nie blokuje on sygnału ( Konwerter w antenach parabolicznych  znajduje się pośrodku anteny tak że blokuje on część dochodzącego sygnału ). Lepiej jest zapłacić tyle pieniędzy ile za antenę paraboliczną i kupić offsetową, czyli kupić coś lepszego za mniejsze pieniądze.

antena paraboliczna Antena offsetowa

 

Decydując się na telewizję satelitarną musimy również uwzględnić koszt montażu całego systemu ( chyba że chcemy zrobić to na własną rękę, aczkolwiek nie należy to do najprostszych czynności ).  Podczas montażu anteny należy pamiętać aby ustawić ją w miejscu, w którym będzie w stanie odbierać sygnał satelitarny. Usługodawców którzy oferują programy telewizyjne jest na rynku bardzo mało, co często zniechęca ludzi.

Krótko o telewizji satelitarnej

Telewizja kablowa jest to telewizja która używa do wysyłania sygnału przewodów. Aby korzystać z telewizji kablowej nie potrzebujemy nic kupować tak jak ma to miejsce w telewizji satelitarnej, wystarczy kupić usługę. Ten rodzaj telewizji jest bardzo rozpowszechniony w miastach oraz na wszelkich osiedlach mieszkalnych. Dzieje się tak, dlatego że ludzie cenią sobie wygodę jaką daje telewizja kablowa.

Niestety oba rodzaje telewizji mają swoje wady. Główną i chyba największą wadą telewizji satelitarnej jest fakt, że musimy kupić i zamontować antenę co nie należy do najtańszych wydatków. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na montaż anteny, ponieważ np. nie ma możliwości podłączenia jej tak aby była skierowana w stronę satelity nadawczej. Poza tym antena może ulec zniszczeniu, gdyż znajduje się ona na zewnątrz budynku. Do zalet telewizji satelitarnej należy np. fakt że możemy posiadać dużą liczbę kanałów tzn. nie jest ona ograniczona. Również jakość obrazu jest naprawdę dobra i nawet trochę lepsza niż w telewizji kablowej.

Wady i zalety obu rozwiązań

Telewizja kablowa również ma wady i zalety. Niewątpliwie największą wadą jest ograniczenie ilości przesyłanych programów. Warunki nie pozwalają na przesył więcej niż 94 kanałów telewizyjnych. Praktycznie zawsze, decydując się na telewizję satelitarną, dostaniemy ją w pakiecie z innymi usługami. To znaczy że dostajemy np. telewizję wraz z Internetem. Dla niektórych będzie to zaletą, a dla innych wadą. Niewątpliwą zaletą „kablówki” jest to, że wystarczy ją podłączyć przewodem do telewizora. Innym plusem jest jeszcze fakt, że możemy odbierać telewizję lokalną, na co nie pozwala telewizja satelitarna. Decydując się na telewizję satelitarną nie unikamy ewentualnych zniszczeń anteny i konwertera, ponieważ znajdują się one na zewnątrz i są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Telewizja kablowa nie narzuca nam programów i możemy wybrać tylko te które nas interesują.

Podsumowanie i odpowiedź na pytanie, którą telewizję wybrać

W ramach podsumowania należy zadać pytanie, która telewizja jest lepsza? Każda z nich posiada wady i zalety, więc trzeba wybrać tą która ma mniej wad które są dla nas istotne. Na przykład nie wybierzemy telewizji satelitarnej jeżeli nie mamy balkonu albo jeśli jest on skierowany w stronę odwrotną do satelity. Jeżeli mamy możliwość zamontowania anteny to zazwyczaj się to wykorzystuje, dlatego telewizja ta cieszy się dużą popularnością na wsiach. Poza tym w rejonach pozamiejskich nie ma możliwości poprowadzenia telewizji kablowej. Jeżeli zaś mieszkamy w mieście to bardziej opłaca się wybrać kablówkę i wtedy wybrać np. pakiet z Internetem. Jeżeli zależy nam na telewizji lokalnej, to również powinniśmy wybrać telewizję kablową.