Baza wiedzy

Czujniki dymu – Rozszerzenie

Dym powinien kojarzyć nam się z niebezpieczeństwem. W większości przypadków będzie on świadczył o rozprzestrzeniającym się ogniu. Pożary są coraz częstszą przyczyną wypadków i śmierci, więc warto ubezpieczyć się na wypadek ewentualnego pożaru. Nie warto igrać z ogniem, ponieważ jest on nieprzewidywalny i niebezpieczny. Gdy pożar ma miejsce w mieszkaniu, to najprawdopodobniej szybko się zorientujemy i powstrzymamy katastrofę, ale co gdy mieszkamy np. w piętrowym domu? – Wtedy nie mamy możliwości tak szybko zareagować. Dlatego właśnie stworzono czujniki dymu. Te małe, niepozorne urządzenia mogą ustrzec nas przed utratą życia i dobytku.

Co więcej, instalacja z czujnikiem dymu wcale nie jest tak droga, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy tradycyjny system alarmowy z centralką, czujnikiem i sygnalizatorem. Najprostszy system jesteśmy w stanie złożyć za mniej niż tysiąc złotych. Do tego oczywiście należy dodać również cenę ewentualnego montażu no, chyba że zdecydujemy się na samodzielny montaż. Nie jest to trudne zadanie, dlatego warto rozważyć tę opcję. O tym, jak połączyć taki system krok po kroku powiedziane będzie w kolejnym materiale.

Rodzaje czujników

Rozróżniamy tak naprawdę dwa główne typy czujników dymu:

– Optyczne

– Jonizacyjne

Ten pierwszy działa na podstawie promieniowania podczerwonego, natomiast czujniki jonizacyjne, jak sama nazwa mówi, działają w oparciu o jonizację gazów. W różnych czujnikach stosuje się różne mieszanki gazów, które działają w bardzo podobny sposób.

Czujniki optyczne

Czujnik Optyczny
Czujnik Optyczny

W zasadzie, czujniki optyczne można podzielić na osobne podgrupy. Rozróżniamy czujniki rozpraszające światło oraz pochłaniające światło. Każdy z nich ma swoje zalety i wady.

Czujniki absorpcyjne

Te czujniki wykorzystują do działania promienie światła podczerwonego, które jest nieustannie odbierane i wysyłane. Jeżeli między nadajnikiem i odbiornikiem pojawi się inna „substancja”, to czujnik wysyła odpowiedni sygnał do centralki, a potem do sygnalizatora. Oczywiście każda czujka reaguje na odpowiednią substancję, czyli w tym wypadku dym. Dym ma swoje charakterystyczne cechy, takie jak gęstość czy barwa. Z racji na wysoką temperaturę dymu, unosi się on ku górze, więc czujniki dymy montowane są zawsze na suficie.

Etapy działania czujnika absorpcyjnego

1) W pierwszym etapie nadajnik wysyła odpowiednią wiązkę światła.

2) Dalej, w czujniku znajduje się fotokomórka, która odbiera powyższy sygnał.

3) Jeżeli na fotokomórkę pada promień, to wszystko działa dobrze.

4) Układ ustala, że wszystko działa tak, jak powinno i wysyła taką informację do centralki.

5) Jeżeli natomiast do czujnika dostaną się cząsteczki dymu, wówczas promienie podczerwone zostają rozproszone.

6) Do fotokomórki nie dostanie się światło, co spowoduje wysłanie odpowiedniego sygnału do centralki.

7) Dalej, centralka wysyła sygnał do sygnalizatora, który wywołuje alarm.

Czujniki Jonizacyjne

Czujnik Jonizacyjny
Czujnik Jonizacyjny

Te czujniki są obecnie dużo bardziej powszechne od poprzednich. Jednak urządzenia te uchodzą za niebezpieczne. Ze względu na zawarte w nich związki promieniotwórcze, klienci nie są chętni nabywać te czujniki. Mimo wszystko należy pamiętać, że te związki tracą swoje właściwości zaraz po opuszczeniu komory jonizacyjnej. Głównym elementem, z którego zbudowany jest czujnik, jest komora jonizacyjna, która odpowiada za pracę urządzenia. Komora jonizacyjna składa się jednak z dwóch osobnych komór:

– Z materiałem promieniotwórczym

– Ze stałym składem atmosfery

Etapy działania Czujnika Jonizacyjnego

1) Z komory „promieniotwórczej” uwalniane są specjalne pierwiastki.

2) Cząsteczki gazu wyciekają do komory wykrywania.

3) Następuje swego rodzaju wymiana jonowa.

4) Jeżeli wymiana odbywa się w sposób prawidłowy, to czujnik pozostaje cichy.

5) Pojawienie się w dymu w komorze jonizacyjnej spowoduje utrudnienie, a nawet zaprzestanie wymiany jonowej.

6) Prąd przestanie płynąć, co będzie sygnałem do załączenia alarmu.

Czujniki Jonizacyjne czy Optyczne?

Ogólnie rzecz biorąc, czujniki jonizacyjne najlepiej działają na otwarty ogień. Nie brzmi to dobrze, ponieważ po powstaniu pożaru, bardzo ciężko będzie mu zapobiec. Można z tego wywnioskować, że te czujniki działają z opóźnieniem. Czujniki optyczne natomiast reagują już na tlące się elementy, a więc jest bardzo czuły. Wykrywa nawet najmniejszy dym, dzięki czemu znajdzie zastosowanie w użytku domowym.

Podsumowanie

Czujniki dymu są chyba najtańszym sposobem na ochronę mieszkania lub domu przed pożarem. Jest to dużo tańsze niż zwracanie strat po pożarze, więc warto zainwestować w taką instalację. Sami nie jesteśmy w stanie kontrolować naszego domu / mieszkania przez cały czas i kiedyś możemy się zdziwić, gdy nie będziemy mieli gdzie wrócić, ponieważ nasz cały dobytek zwyczajnie spłonie. Który czujnik wybrać? Raczej lepszym rozwiązaniem jest czujnik optyczny, ponieważ reaguje on dużo szybciej od jonizacyjnego. Oczywiście nie musimy inwestować pieniędzy w cały system alarmowy, ponieważ możemy kupić samodzielny czujnik, jednak stworzenie całego systemu otworzy nam nowe możliwości rozbudowy. Ponadto cały system jest tańszy w konserwacji, ponieważ wymieniamy konkretne elementy, a nie cały czujnik.