Baza wiedzy Blog

Karty SD – Podział i Charakterystyka

Adapter do kart pamięci
Adapter do kart pamięci

Karty pamięci – Mamy z nimi do czynienia niemal codziennie. Są one bowiem obecne w większości urządzeń elektronicznych, takich jak odtwarzacze mp3, Smartfony, aparaty, czy nawet niektóre komputery. To właśnie one są najbardziej praktycznym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o pamięci przenośne. Zawdzięczają to głównie swoim niewielkim wymiarom, ponieważ nawet największe z nich mają jedynie 3 cm długości. Kupując karty pamięci, możemy się spotkać z różnymi opisami typu SDHC, SDXC itp. Większość ludzi nie zwraca na to uwagi, lecz warto zagłębić trochę ten temat i dowiedzieć się co oznaczają dopiski przy nazwach kart. Jednak nie jest to jedyny element, który różni karty SD, ponieważ występują również klasy kart pamięci. Odpowiadają one głównie za prędkość odczytu i wysyłania danych. Karty pamięci dzielimy w głównej mierze na standardowe karty SD oraz ich mniejsze wersje, czyli MicroSD. Oczywiście popularniejsze są te drugie, ponieważ są o wiele praktyczniejsze. Poza tym możemy je włożyć do adaptera na standardową kartę.

Pinout

Pierwsze różnice między kartami SD, a MicroSD ujawniają się przy wyprowadzeniach. W większych kartach pamięci jest 9 pinów, natomiast w mniejszych kartach tylko 8 pinów. Różnica ta wynika z zastosowania dwóch pinów zasilających VSS w kartcie SD i tylko jednego w MicroSD. Ponadto karty pamięci zasilane są napięciem 3.3V.

Istnieją również karty pamięci w standardzie UHS-I UHS-II oraz UHS-III, które charakteryzują się zwiększoną prędkością przesyłu danych, ale o tym później. Co do pinout’u, to w tych kartach są już dwa rzędy pinów. Rząd główny taki jak standardowo w kartach SD, natomiast drugi charakterystyczny już dla kart UHS. Te karty mają dodatkowy pin zasilający, który podaje napięcie o wartości 1.8V.

UHS-I umożliwia transfer danych z prędkością do 104 Mb/s, natomiast UHS-II z prędkością 158 Mb/s.

Podział ze względu na pojemność kart SD

W tej kwestii wyróżniamy już cztery rodzaje kart pamięci. Każda z nich jest w stanie pomieścić różną ilość danych ( Wynika to z ograniczeń konstrukcyjnych ). W zależności, jaka pojemność nas interesuje, powinniśmy odpowiednio dobrać kartę pamięci.

SD Standard

Te karty pamięci mają najmniejsze pojemności, ponieważ jedynie do 2 GB. Wystarczy to do przechowywania podstawowych plików. Ma ona standardowe dla kart pamięci SD wymiary:

– wysokość 32 mm

– szerokość 24 mm

– grubość 2.1 mm

SDHC ( High Capacity )

Jak sama nazwa wskazuje, są to karty pamięci, które charakteryzują się dużymi pojemnościami. Mowa tu o wartościach do 512 GB. Idealnie sprawdzą się one do Smartfonów, tabletów, a nawet laptopów. Podczas zakupu takiej karty należy zwrócić uwagę na oznaczenie „x”, ponieważ jest ono odpowiedzialne za prędkość zapisu karty. Liczba przy „x” jest wielokrotnością wartości 150 Kb/s. Przykładowo oznaczenie x66 oznacza zapis z prędkością 10 Mb/s. Większość nowych urządzeń produkowanych od 2008 roku wzwyż powinna obsługiwać standard SDHC.

SDXC ( Extended Capacity )

Karty te różnią się od poprzedników przede wszystkim jeszcze większą pojemnością. Te wartości sięgają nawet do 2 TB. Jednak minimalna pojemność takiej karty to już aż 64 GB. Oczywiście różnica tkwi również w prędkości transferu

SDUC ( Ultra Capacity )

Jest to chyba najmniej popularny standard kart pamięci. Wynika to głównie z ich pojemności, które są ogromne i sięgają nawet 128 TB. Są to tak duże wartości, że praktycznie nie dotyczą one przeciętnych klientów. Oczywiście za dużą pojemnością Idzie również cena. Z pewnością jest ona równie wysoka co pojemność. Co do innych cech tych kart, to należy również wspomnieć o prędkości przesyłu rzędu 985 Mb/s, co jest wynikiem aż 6 razy lepszym od tradycyjnych kart SD.

Prędkość kart SD

Za prędkość konkretnych kart pamięci odpowiedzialna jest tak zwana klasa. Wyróżniamy pięć klas:

– 2 prędkość zapisu 2 Mb/s

– 4 prędkość zapisu 4 Mb/s

– 6 prędkość zapisu 6 Mb/s

– 8 prędkość zapisu 8 Mb/s

– 10 prędkość zapisu 10 Mb/s

Każda klasa ma swoje zastosowanie, ponieważ nie wszystkie czynności wymagają dużych prędkości zapisu. Zresztą prędkość jest pojęciem względnym, ponieważ dla kogoś 4 Mb/s to zdecydowanie zbyt mało,  ktoś inny nie potrzebuje więcej i woli zaoszczędzić trochę pieniędzy kupując wolniejszą kartę pamięci. To właśnie dlatego wprowadzono klasy kart SD. Mimo tego, w większości marketów znajdziemy karty klasy 10, ponieważ są one najpopularniejsze. Ciężko dziś znaleźć inne karty.

Przykładowe zastosowania tych kart

Karty klasy 2 sprawdzą się w nagrywaniu filmów w rozdzielczości HD, natomiast do FullHD będziemy potrzebować już klasy 4, a nawet 6. Klasa 10 sprawdzi się przy bardziej skomplikowanych materiałach wideo. Obecnie popularne są filmy w 4K, a do tych najlepiej sprawdzą się już karty UHS. Aczkolwiek te karty obsługiwane są tylko przez konkretne, przeznaczone dla nich urządzenia. Używają je tylko profesjonaliści.

To samo tyczy się fotografii – Do dużych plików potrzebna będzie lepsza karta pamięci. Przykładowo fotografie z  rozszerzeniem RAW, cechują się wysoką rozdzielczością, a co za tym idzie dużą wagą. Do tego typu zdjęć potrzeba karty przynajmniej klasy 10.

Karty UHS

UHS-I

Technologia ta została po raz pierwszy wprowadzona w 2010 roku i charakteryzuje się maksymalną prędkością magistrali procesora na poziomie 104 Mb/s. Faktyczna prędkość transmisji danych jest indywidualna dla każdej karty – Zależy to od wielu czynników. Dla różnych częstotliwości zegara karta przesyła dane z różną prędkością – przykładowo dla standardowej częstotliwości 25 MHz jest to wartość 12 Mb/s, a dla 50 MHz już 50 Mb/s. Są to przykładowe wartości i każda karta posiada ich kilka.

UHS-II

Jest to nowszy standard, cechujący się prędkością magistrali na poziomie 312 Mb/s. Standard UHS-II został wprowadzony już w 2011 roku, czyli zaledwie rok po UHS-I. Drugi rząd pinów wprowadzony został dopiero wraz z tymi właśnie pamięciami. Każdy rząd jest odpowiedzialny za różne prędkości i wygląda to tak, że główny obsługuje prędkości UHS-I natomiast drugi już UHS-II. Brzmi skomplikowanie, ale dzięki temu można było osiągnąć tak duże prędkości. W najlepszym wypadku oba pasma wysyłają dane równocześnie.

UHS-III

Jest to ulepszenie UHS-II, polegające na zwiększeniu prędkości w trybie całkowitego dupleksu. To pozwoliło osiągnąć prędkość transferu na poziomie aż 985 Mb/s. Jest to przełomowa i nowa technologia, ponieważ wprowadzono ją d 2017 roku. Karty te znajdują zastosowanie podczas nagrywania wymagających filmów, takich jak 4K, 8K, czy wideo 360 stopni. Takie materiały wymagają szybkiego zapisu.

Wymiary

Ostatnim, chyba najmniej ważnym parametrem są rozmiary kart. W tym segmencie dostępne mamy tylko dwa rodzaje. Wspomniane wcześniej karty SD oraz MicroSD. Dokładne wymiary podano wyżej, więc teraz konkrety. Używa się ich głównie w fotografii. Praktycznie każdy aparat posiada slot na kartę SD standardowych rozmiarów. Mimo że na rynku dostępne są mniejsze karty, to i tak można je nazwać wygodnymi oraz poręcznymi. Mieszczą się w dłoni i są bardzo lekkie, więc nawet „transportowanie” ich nie powinno być problemem. Apropo przenoszenia, to większy rozmiar jest nawet zaletą, ponieważ są one wystarczająco „duże”, aby nosić je bez opakowania. Tego samego nie można powiedzieć o kartach MicroSD, które mogą się wszędzie zapodziać. Jednak zostały one stworzone z myślą o mobilnych urządzeniach. Są one montowane „na stałe”, więc raczej nie będzie potrzeby przenoszenia ich. W razie potrzeby najlepiej przechowywać je w kopercie lub w opakowaniu.

Adapter do kart pamięci
Adapter do kart pamięci

Należy jeszcze zwrócić uwagę, że mniejsze karty z powodzeniem umieścimy np. w aparacie – To za sprawą adaptera. Można tak zrobić tylko  w jedną stronę, więc nie umieścimy karty SD w Smartfonie. Wydaje się to logiczne, ale warto o tym wspomnieć, ponieważ rozmiar może mieć kluczowe znaczenie podczas decyzji o wyborze karty. Nie wszyscy są świadomi istnienia takich urządzeń jak adaptery SD.