Baza wiedzy Technologia

Zmiana sygnału WiFi na elektryczny

Już niedługo możemy doczekać się nowych rozwiązań technologicznych w sprzętach elektronicznych. Bardzo możliwe, że w przeciągu kilku lat oficjalnie stworzony zostanie moduł, dzięki któremu możliwa będzie zamiana sygnału WiFi na elektryczny. Wyobraźcie sobie, że możecie ładować swoje urządzenia dosłownie bezprzewodowo. Póki co, odbywa się to za pomocą specjalnych nakładek itp., co i tak jest wygodne. Nie zmienia to jednak faktu, że można to uczynić jeszcze lepszym. Amerykańscy naukowcy pracują nad stworzeniem specjalnego modułu, który potrafiłby odpowiednio konwertować fale elektromagnetyczne.

W jaki sposób ma to działać?

Moduł ma działać na zasadzie prostownika. Te niepozorne urządzenia są w stanie konwertować prąd przemienny na prąd stały. Naukowcy chcą iść o krok dalej i stworzyć układ prostujący, który wykorzystywałby antenę radiową. Byłaby ona odpowiedzialna za wychwytywanie fal WiFi. Antena podłączona jest to półprzewodnika, więc sygnał płynie właśnie przez niego. Dzięki temu prąd zmienny jest przekształcony na napięcie prądu stałego.

Funkcjonalność

Dzięki takiemu zabiegowi jesteśmy w stanie korzystać z urządzeń elektronicznych, gdy znajdujemy się w zasięgu sieci WiFi. Taka sieć znajduje się teraz niemal w każdym miejscu, więc nie stanowiłoby to żadnego problemu. Co więcej, jeżeli ta technologia by się bardziej rozwinęła, to akumulatory w urządzeniach elektronicznych stałyby się zbędne. Pomyślmy, jakie możliwości by to otworzyło.

Testy i osiągi

Na chwilę obecną urządzenie przechodzi testy, z których wynika, że jest ono w stanie osiągnąć nawet do 150 mikrowatów mocy. Ten wynik jest jednak możliwy do osiągnięcia tylko w przypadku szybkich łączy. Dla standardowych prędkości moc jaką urządzenie wytworzy, nie przekroczy 50 mikrowatów. Mimo wszystko są to dopiero testy, a moduł z czasem będzie coraz lepszy. Tak niska moc wystarczy, aby zasilić jedynie bardzo podstawowe elementy elektroniczne, ale z biegiem czasu będą to coraz bardziej wymagające urządzenia ( Smartfony, Laptopy itp. ).

Materiały i procesy technologiczne

Tradycyjne prostowniki tworzone są z materiałów takich jak:

– Arsenek Krzemu

– Arsenek Galu

Te materiały charakteryzują się jednak dość wysoką ceną, więc używanie ich w celu konwersji sygnału WiFi, mogłoby niekorzystnie wpłynąć na cenę tych modułów. Dlatego stworzony został specjalny materiał 2D, który nazywa się dwusiarczek molibdenu. Jest to jeden z najcieńszych półprzewodników na świecie, a ponadto posiada ciekawą właściwość. Jest on w stanie zmieniać ułożenie atomów pod wpływem działania specjalnych środków chemicznych. Poza tym wykorzystanie takiego materiału znacznie zmniejsza rezystancję szeregową oraz tzw. Pojemność pasożytniczą. Moduł ma cechować się wysoką częstotliwością pracy ( Nawet do 10 GHz ), więc z powodzeniem sprawdzi się w odbieranie fal WiFi, ponieważ jak wiemy pasmo dla WiFi do 2.4 GHz lub 5GHz – Są to bardzo wysokie wartości.