Baza wiedzy

Technologia LED i LCD – cechy i różnice

W obecnych ekranach i monitorach mamy do czynienia z różnymi technologiami wyświetlania obrazu. Albo LED, albo już rzadziej spotykana LCD. Obecnie jednak najczęściej tworzy się urządzenia w technologii OLED, ale jest to po prostu Organiczny LED. Zwyczajnie używa się innych materiałów podczas tworzenia tych wyświetlaczy. Są one jednak dużo droższe od ich tradycyjnych odpowiedników, więc najczęściej dochodzi do wyboru między ekranami LED oraz LCD. Który z nich kupić? Jakie są zalety i wady każdej technologii? – Na te pytania poznacie dziś odpowiedź.

LCD

Technologia LCD
Technologia LCD

LCD, w więc technologia, która wykorzystuje do swojego działania ciekłe kryształy, które emitują światło. Sam skrót LCD oznacza Liquid Crystal Display, a więc wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Technologię tą wykorzystuje się obecnie w niektórych telewizorach oraz niewielkich wyświetlaczach. Wykorzystując technologię LCD na większych powierzchniach, musimy się liczyć ze wzrostem wagi całego urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, ekrany LCD są dużo cięższe od LED. Wynika to z użytych w procesie produkcji elementów. Dlatego właśnie nigdy nie zobaczymy dużego telewizora LCD – Byłoby to bardzo niepraktyczne.

LED

Technologia LED
Technologia LED

Technologia LED wykorzystuje do działania diody elektroluminescencyjne. Z języka angielskiego jest to Light Emiting Diode. Jednak nawet ekrany LED oparte są na technologii LCD, ale o tym później. Ekrany wykonane w technologii LED cechują się wysoką jasnością, świetną kolorystyką oraz bardzo dobrym kontrastem. Oznacza to, że jeżeli zależy nam na dobrej jakości obrazu, to powinniśmy wybrać sprzęt z ekranem LED. Oczywiście wyświetlacze te są dużo lżejsze i często mniejsze niż LCD. Należy jeszcze zwrócić uwagę, że ekrany LED najlepiej sprawdzają się, gdy są użytkowane z większej odległości.

Sposób oświetlania

Pierwszą różnicą między dwiema technologiami jest sposób oświetlania matrycy. W wyświetlaczach LCD do podświetlania obrazu wykorzystuje się lampy fluorescencyjne, natomiast w wyświetlaczach LED, używa się już tradycyjnych diod elektroluminescencyjnych, czyli zwyczajnie LED. To właśnie od tego wzięła się nazwa tej technologii. To jest główna różnica między tymi technologiami.

Tak więc, jak już posiadamy tą wiedzę, to można przejść do konkretów. Wyróżniamy podświetlenie CCFL oraz dwa oświetlenia LED:

– Pełne podświetlenie w tle
– Podświetlenie krawędziowe

Podświetlenie CCFL

Oświetlenie ekranów LCD przy pomocy CCFL to po prostu oświetlanie przy użyciu lampy fluorescencyjnej z zimną katodą. Brzmi dosyć odrzucająco, ale na szczęście tej techniki już się nie używa, ponieważ przechodzi się na praktyczniejsze diody LED. Wszystkie urządzenia z taką formą oświetlenia cechują się dużymi wymiarami ( głównie chodzi o grubość ekranów ) i właśnie dlatego zostały one wyparte przez nowszą technologię.

Pełne podświetlenie w tle

W tej technologii oświetlania diody LED są równomiernie rozmieszczone na tylnej części ekranu. Dzięki temu otrzymujemy jasny obraz, a ponadto możemy sterować oświetleniem. Może nie tyle sterować, co po prostu wyświetlacz jest podzielony na kilka stref, z których oświetlają się tylko te potrzebne. To właśnie ta technologia wyparła z rynku wyświetlacze CCFL. Z zalet tego rozwiązania należy wymienić niskie zapotrzebowanie na energię względem poprzednika oraz możliwość dokładnego i równomiernego oświetlenia obrazu.

Oświetlenie krawędziowe

Jest to inna odmiana poprzedniego rodzaju oświetlenia, z tą różnicą, że w tym wypadku diody LED umieszczone są, jak sama nazwa wskazuje, na krawędziach ekranu. Dostępne są różne konfiguracje umiejscowienia diod, ponieważ mogą być one ułożone wzdłuż jednej, dwóch lub czterech krawędzi. Właśnie konfiguracja jest głównym czynnikiem, który wpływa na jakość wyświetlanego obrazu. Główną zaletą tego rozwiązania jest ekonomia, ponieważ jest ono tańsze niż zastosowanie podświetlenia na całym tyle. Jest to oczywiste i zrozumiałe, ponieważ wykorzystuje się zdecydowanie mniej diod LED, co przekłada się na nieco gorszą jakość obrazu. Kolejnym plusem jest odchudzenie ekranu, ponieważ diody są umieszczone na krawędziach, a nie na tyle, więc urządzenia wyposażone w takie wyświetlacze są po prostu cieńsze.

Funkcjonalność wyświetlaczy LED

Telewizor LED
Telewizor LED

W tych wyświetlaczach stosuje się technologię lokalnego ściemniania, która zdecydowanie poprawia parametry ekranów. Szczególnie dobrze sprawdza się to w wyświetlaczach z pełnym podświetleniem, ponieważ wtedy można wykorzystać całkowity potencjał tej funkcji. Ale przechodząc do konkretów, funkcja lokalnego ściemniania pozwala osiągnąć dużo lepsze odcienie czerni oraz kontrast. Dzieje się to za sprawą regulacji światła przy ciemniejszych scenach. Po prostu, gdy na ekranie pojawiają się ciemne barwy, to odpowiednie strefy diod się ściemniają. Ale ekrany wyświetlają ruchomy obraz, więc „proces” daje efekt przechodzącego światła.

Co z ekranami z oświetleniem krawędziowym? – Tu sprawa nie wygląda tak dobrze. Mimo że w nich również stosuje się funkcję lokalnego ściemniania, to nie daje to tak dobrego efektu. Czasem zdarzają się problemy takie jak:

– lżejsze piksele

– mętnienie koloru

– niska jasność

– pojawiające się jasne paski na ekranie

Jednak decydując się na taki wyświetlacz, trzeba pogodzić się z takimi problemami, ponieważ są one nieuniknione. Nie możliwe jest stworzenie cienkiego, taniego wyświetlacza z idealnym obrazem. Niestety w tej kwestii mamy do czynienia ze swego rodzaju kompromisem.

Podsumowanie

Telewizor LCD
Telewizor LCD

Decyzja o tym, który wyświetlacz wybrać nie należy do najprostszych. Zaczynając od wyboru między LCD, a LED, kończąc na ewentualnym wyborze odpowiedniej konfiguracji ekranu LED. Wyświetlacz LCD powinniśmy wybrać, jeżeli zależy nam na dobrej jakości podczas użytkowania go z bliskiej odległości. Co to oznacza? – Wyświetlacze LCD idealnie odnajdą się w małych urządzeniach, a niekoniecznie w telewizorach. Do niewielkich urządzeń możemy zaliczyć np. Nawigacje, tablety oraz Smartfony. Jak wiadomo, na nie patrzymy z bliska, więc technologia LCD się w nich sprawdzi. LED natomiast sprawdzi się w telewizorach i dużych monitorach. Jaki z tego wniosek? – Jeżeli mamy do wyboru telewizor z ekranem LCD lub LED, to bez zastanowienia możemy wybrać ten drugi. Analogicznie w przypadku np. wyboru Smartfona – Możemy śmiało wybrać ten z ekranem LCD.

Jeszcze co do telewizorów, to należy zdecydować się czy zależy nam bardziej na cenie i wyglądzie, czy raczej na jakości emitowanego obrazu. W zależności od decyzji możemy wybrać między ekranem z pełnym oświetleniem a oświetleniem krawędziowym. Na końcu należy również wspomnieć, że są jeszcze wyświetlacze OLED i QLED. Jest to jednak osobny temat.

Dla zainteresowanych:

Ekrany OLED i QLED