Pierwszym, ale bardzo ważnym elementem przy tworzeniu instalacji inteligentnego domu jest odpowiednie zaplanowanie okablowania. O ile mamy istniejący budynek, to większa zmiana okablowania zazwyczaj nie wchodzi w grę, to o tyle w nowym budynku warto odpowiednio zaplanować i wykonać instalacje elektryczną.
Oczywiście większość współczesnych urządzeń sterowników może działać bezprzewodowo jednak dobrą praktyką jest doprowadzenie skrętki do miejsc potencjalnych elementów inteligentnego domu.
Gdzie poprowadzić skrętkę w domu inteligentnym?
Jeżeli chcemy prowadzić komunikację przewodowo to warto pamiętać o takich rzeczy jak:
- wyłączniki oświetlenia
- kotłownia (np. do integracji z kotłem poprzez opentherm)
- rozdzielacze ogrzewania podłogowego (sterowanie zaworami)
- system alarmowy
- napęd bramy garażowej
- napęd bramy zewnętrznej
- system monitoringu
- rekuperator
- system nawadniania ogrodu
Warto również pamiętać, aby wydzielić osobne obwody elektryczne dla pomp obiegowych , tak aby możliwe było sterowanie tych obwodów za pomocą przekaźników i z wykorzystaniem sterownika.
Jakie są korzyści z zastosowania połączenia przewodowego?
Zastosowanie połączenia za pomocą kabla ethernetowego jest dużo bardziej odporne na zakłócenia oraz samo generuje dużo mniej zakłóceń w porównaniu do połączenia bezprzewodowego. Ponadto poprowadzone kable można wykorzystać do zasilania poprzez skrętkę (PoE).
Jak powinna wyglądać rozdzielenia?
Warto pomyśleć o separacji standardowej rozdzielnicy elektrycznej (zawierającej zabezpieczenia nadprądowe i różnicowoprądowe) od rozdzielnicy zawierającej elementy inteligentnego domu.
Dobrym pomysłem jest wykonanie dwóch rozdzielnic. W jednej umieścić elementy inteligentnego domu (np. rozszyte skrętki za pomocą LSA, sterownik, przekaźniki), natomiast drugą rozdzielnie wykonać jako standardową zawierająca wyłączniki nadprądowe, różnicowoprądowe, ograniczniki przepięć i tym podobne aparaty.