Inteligetny dom

RFLink – sterowanie urządzeniami drogą radiową

RFLink umożliwia połączenie naszego systemu domu inteligentnego z urządzeniami  radiowymi pracującymi na częstotliwości 433MHz lub 868MHz. Za jego pomocą możemy sterować na przykład roletami, odczytywać alarmy że zdalnych czujników ruchu bądź pożarowych. RFLink może ponadto służyć do odczytu temperatur z czujników oraz za jego pomocą można integrować sprzęty różnych producentów, które to wykorzystują komunikację radiową.

 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że jeżeli chcemy używać RFLinka na dwóch częstotliwościach potrzebne będą dwa RFLinki.

Podobna sytuacja występuje również w przypadku obsługi Somfy RTS , które pracuje na częstotliwości 433,42MHz, podczas gdy większość urządzeń wykorzystuje 433,92MHz.

 

Pełną listę sprzętu można znaleźć tutaj: http://www.rflink.nl/blog2/devlist

 

Do zbudowania modułu potrzebne jest Arduino w wersji Mega oraz specjalny shield, który umożliwia transmisję i odbiór danych. Shield możemy zakupić w sklepie nodo shop.

 

Złożenie nie jest skomplikowane, możemy również zamówić zlutowany moduł jeżeli nie chcemy lutować elementów we własnym zakresie.

Po złożeniu, podłączenia zasilania  za pomocą kabla USB, przechodzimy do wgrania firmware  RFLinka. W tym celu ściągamy oprogramowanie że strony RFLinka i rozpoczynamy procedurę wgrania softu.

 

[S]

 

Konfiguracja RFLink w Domoticzu

 

Po podłączeniu Arduino z wgranym RFLinkiem przechodzimy do konfiguracji w Domoticzu.

Na początku odczytujemy ścieżkę pod którym dostępny jest nasz RFLink, a następnie dodajemy nowe urządzenie w Domoticzu. W moim przypadku RFLink działa pod adresem /dev/ttyACM0.

 

Po konfiguracji i dodaniu urządzenia przechodzimy do zakładki Devices. W tym momencie możemy spróbować użyć jakiegoś urządzenia radiowego (np. naciskając przycisk bądź odczekać jakiś czas). Urządzenie powinno się pojawić na liście.

 

[S]

 

Po dodaniu urządzenia (w naszym przypadku rolet DC-1) mamy możliwość sterowania to jest opuszczenia, podnoszenia i zatrzymania rolet.