Technologia

Najlepsze konfiguracje Chromebook’ów

Niedawno pojawiło się zestawienie tanich Chromebooków (Dostępne Tutaj ), więc teraz przyszedł czas na najlepsze urządzenia, mogące konkurować nawet z pełnoprawnymi laptopami.

Urządzenia w przedziale cenowym 1800 – 2300 złotych

Pierwszym urządzeniem jest Samsung Chromebook Plus ( cena 1850 złotych ). Główną cechą, która go wyróżnia, jest wbudowany rysik pojemnościowy, służący do obsługi ekranu ( Oczywiście wyświetlacz sam w sobie jest również dotykowy ). Ten Ultrabook posiada składany ekran, więc z powodzeniem możemy go używać jako tabletu. Wracając do rysika, warto wspomnieć o jego funkcjonalności, ponieważ otwiera nam on nowe możliwości korzystania z tego urządzenia. Poza tradycyjnym pisaniem notatek, rysowaniem, możemy wykonywać takie czynności jak edytowanie zdjęć. I to jest chyba najciekawsza z funkcji rysika. Idealne rozwiązanie dla grafików, którzy będą mogli wykonywać swoje projekty nawet w podróży. W urządzeniu mamy 12.3 calowy wyświetlacz LED o rozdzielczości 2400×1600 pikseli. W Chromebook’u Plus mamy 6 rdzeniowy procesor o taktowaniu 2 GHz, 4 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci na pliki. Oczywiście znalazł się tutaj również układ graficzny Intel HD Graphics.

Samsung Chromebook Plus
Samsung Chromebook Plus

Lepsza wydajność w wyższej cenie

Ze względu na swoje niewielkie wymiary, producent nie był w stanie zamontować w swoim urządzeniu standardowego wyjścia USB 3.0. Mamy jedynie dwa wejścia USB typu C oraz wyjście słuchawkowe. Na szczęście znalazł się tu również slot na kartę pamięci MicroSD, ponieważ mimo wszystko 32 GB mogą nie wystarczyć. Brak standardowych złącz USB oraz HDMI rekompensuje za to grubość, a raczej cienkość urządzenia –  1.39 centymetra grubości to naprawdę imponujący rezultat. Urządzenie waży 1 kilogram, a akumulator wystarczy na 10 godzin korzystania z laptopa.

Kolejną propozycją jest Samsung Chromebook Pro ( cena 1900 złotych ). Urządzenie w zasadzie nie różni się od poprzedniego modelu. W urządzeniu znajdziemy 4 GB pamięci RAM, układ graficzny Intel HD Graphics, 16 GB pamięci wewnętrznej oraz dwurdzeniowy procesor  Intel Core M-5Y10 o taktowaniu 2.2 GHz. Tak naprawdę, to procesor oraz ilość pamięci są jedynymi  różnicami względem Samsunga Chromebook Plus. Oczywiście procesor ten jest dużo wydajniejszy i stąd „Pro” w nazwie. Tak naprawdę, na tym układzie możnaby spokojnie zainstalować system Windows i działałby on bardzo płynnie. Oczywiście znalazł się  tu 12.3 calowy wyświetlacz LED LED o rozdzielczości 2400×1600 pikseli. Tak jak w poprzednim modelu, do zestawu jest dołączony rysik, który poszerza funkcjonalność urządzenia. Wymiary urządzenia, bateria oraz rozkład złącz, jest identyczny jak w modelu „Plus”. Zasadniczo urządzenie to różni jedynie procesor, co może mieć duże znaczenie przy wyborze odpowiedniego urządzenia do pracy.

Samsung Chromebook Pro
Samsung Chromebook Pro

Intel Core i3 w Chromebook’u za 2000 złotych

Druga generacja wspomnianego w poprzednim zestawieniu HP Chromebook’a x360 2 ( cena 2250 złotych ). Jest to duży 14 calowy Ultrabook ze świetną specyfikacją – Jest to pierwsza propozycja z aż 8 GB pamięci RAM. Ponadto znajdziemy tu już procesor Intel Core i3 8 generacji o taktowaniu 2,2 GHz. Ponadto nowszy układ graficzny Intel HD Graphics 620 i aż 64 GB pamięci wbudowanej. Mimo tak mocnej specyfikacji urządzenie trzyma 14 godzin na baterii. Powracając jeszcze do ekranu, to mamy to 14 calowy, dotykowy wyświetlacz LED o rozdzielczości Ful HD. Ze złącz, znalazły się tu kolejno:

– Standardowe złącze USB 3.0

–  2 złącza USB typu C

– Gniazdo słuchawkowe

– Slot na kartę pamięci MicroSD

HP Chromebook’a x360 2
HP Chromebook’a x360 2

Mimo tak mocnej specyfikacji, urządzenie waży jedynie 1.6 kilograma, więc jest to naprawdę dobry wynik.

 

Urządzenia „Premium”, czyli dla najbardziej wymagających

W tej kategorii dominują Chromebooki Google Pixel. Najlepszym z nich jest Google Pixelbook ( cena 3700 złotych ). Za tą cenę należy wymagać topowej specyfikacji, unikalnego designu oraz funkcjonalności. Wszystkie z tych cech idealnie opisują Pixelbook’a. Zacznijmy od specyfikacji, a ta jest lepsza niż w części laptopów. Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy  procesor Intel Core i5 o taktowaniu 3.3 GHz oraz układ graficzny HD615. Ponadto znajdziemy tu 8 GB pamięci RAM oraz aż 128 GB pamięci wewnętrznej. Kontynuując, urządzenie posiada 12.3 calowy, dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 2400 x 1600 pikseli.

Pixelbook jest pierwszym urządzeniem, które obsługuje Asystenta Gooogle. W zestawie z urządzeniem dostajemy również dedykowany rysik Pixelbook Pen, dzięki któremu będziemy mogli pisać, rysować oraz edytować zdjęcia. Wbudowana bateria pozwoli na 10 godzin pracy  z urządzeniem. Sam Pixelbook waży 1.1 kilograma i ma zaledwie 11 mm grubości. Niestety z racji wymiarów urządzenia, nie znalazło się tutaj żadne złącze USB 3.0, a jedynie USB typu C po jednym z każdej strony laptopa.

Google Pixelbook
Google Pixelbook
Google Pixelbook
Google Pixelbook

Niby Tablet, a jednak

Kolejne urządzenie ciężko nazwać Chromebookiem, a tym bardziej laptopem, ponieważ jest to tablet działający w oparciu o system Chrome OS. Google Pixel Slate ( cena 3000 złotych ), charakteryzuje się 12.3 calowym wyświetlaczem LCD o rozdzielczości 3000 x 2000 pikseli, który idealnie nada Siudo np. oglądania filmów, a to będzie jeszcze przyjemniejsze dzięki wbudowanym, frontowym głośnikom stereo. Znajdziemy tu ten sam procesor i układ graficzny co w Pixelbooku. Za płynną pracę urządzenia odpowiada 8 GB pamięci RAM.

Mimo iż fabrycznie nie ma w urządzeniu klawiatury, to możemy takową dokupić i korzystać z urządzenia jak z laptopa. Klawiatura Pixel Slate Keyboard kosztuje 200$, czyli około 700 złotych i można ją kupić w różnych zagranicznych sklepach wysyłkowych. Jest to jedyne urządzenie wyposażone w czytnik linii papilarnych w tym zestawieniu. Z racji, że tablet ma być urządzeniem mobilnym, to producent pokusił się o zamontowanie 2 aparatów, jednego z przodu, a drugiego z tyłu urządzenia. Pixel Slate wyposażony jest również w moduł Bluetooth i aż 64 GB pamięci na pliki.

Google Pixel Slate
Google Pixel Slate

Należy zaznaczyć, że oba urządzenia Google dostępne są w wielu konfiguracjach, gdzie ceny dohodzą do nawet 7000 złotych, więc nawet najbardziej wymagający użytkownicy znajdą coś dla siebie.

Wydajność w niskiej cenie

Ostatnim urządzeniem jest Acer Chromebook Spin 13 ( cena około 3000 złotych ). Jest to urządzenie wyposażone w 13.5 calowy, dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości QHD 2256 x1504 pikseli oraz czterordzeniowy procesor Intel Core i5 8 generacji o taktowaniu 3.4 GHz, a więc jest to chyba najmocniejsza jednostka w tym zestawieniu. Urządzenie jest wspierane przez 8 GB pamięci RAM oraz 128 GB pamięci wewnętrznej. W tym urządzeniu również nie zabrakło rysika, który spełnia identyczną funkcję jak w innych urządzeniach.

Acer Chromebook Spin 13
Acer Chromebook Spin 13
Acer Chromebook Spin 13
Acer Chromebook Spin 13

Ze złącz, znajdziemy tutaj:

– 1 standardowe złącze USB 3.0

– 2 złącza USB typu C

– Gniazdo słuchawkowe

– Slot na karty pamięci MicroSD

Urządzenie waży 1.6 kilograma i ma 17mm grubości. Chromebook marki Acer ma bardzo stonowany design, co może się spodobać części klientów.

Na rynku znajdziemy obecnie wiele ciekawych propozycji Chromebook’ów, które są świetną alternatywą dla standardowych laptopów. Każdy z nich różni się wyglądem, specyfikacją, funkcjonalnością, a co najważniejsze ceną. Każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Co najlepsze, to fakt że nawet najtańszy model Chromebook’a jest bardzo wydajny i oferuje ciekawą funkcjonalność.