Technologia

Czy Chrome OS jest dla Ciebie?

Chrome OS – całkowicie różny od Windowsa

Chromebooki zyskują na popularności w naszym kraju, dlatego coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Większość myśli, że nie różnią się one niczym od tradycyjnych laptopów. Niestety, albo raczej stety system Chrome OS znacznie różni się od standardowego Windowsa, dzięki czemu Chromebooki są dużo wydajniejsze od tradycyjnych laptopów – Zupełnie tak jak urządzenia z systemem Linux, a Chrome OS jest stworzony właśnie na Linuxie. Co za tym idzie? – Nie potrzebuje takich zasobów mocy jak Windows. Tak więc czas powiedzieć o głównych założeniach systemu Chrome OS.

Działanie oparte na przeglądarce Chrome

Po pierwsze i najważniejsze, Chromebooki w głównej mierze oparte są na przeglądarce Chrome. Jeżeli zależy nam głównie na surfowaniu po Internecie, oglądaniu filmów w serwisie YouTube itp. to nie ma lepszego urządzenia niż Chromebook. Z powodzeniem można korzystać również  z aplikacji Google, takich jak Dokumenty, G-mail, notatnik itp. Trzeba wspomnieć również, że programy te działają również w trybie offline i nie potrzebne jest ciągłe połączenie z siecią internetową. Co prawda, Chromebooki zostały stworzone z myślą o pracy online i wtedy właśnie wykorzystamy ich największy potencjał. Mimo wszystko nie wyklucza to poprawnego działania urządzenia podczas braku połączenia z Internetem.

Aplikacje i programy, które znamy

Jednak gdyby Chrome OS dawał możliwość korzystać tylko z przeglądarki, to byłoby to mało przydatne. Na naszym urządzeniu możemy śmiało korzystać z aplikacji przeznaczonych na Androida. Fabrycznie na Chromebook’u zainstalowano Sklep Play, więc z powodzeniem możemy pobrać nasze ulubione aplikacje, a nawet niektóre gry. Zostając przy aplikacjach, trzeba pochwalić deweloperów za to, że tworzą wiele programów znanych z komputerów. Przykładowo, możemy z powodzeniem pobrać odpowiedniki najpopularniejszych aplikacji z Windowsa. Co więcej, te odpowiedniki wcale nie odbiegają one funkcjonalnością od oryginałów. Należy też zaznaczyć, że większość aplikacji działa zarówno w trybie online, jak i offline.

Aplikacja Dokumenty Google
Aplikacja Dokumenty Google

Zdalny pulpit

Google w swoich Chromebook’ach oferuje ciekawą funkcję o  nazwie Pulpit Zdalny Chrome. Dzięki niej możemy zalogować się na naszym komputerze z systemem Windows i korzystać z niego zdalnie. Oczywiście komputer / laptop musi być włączony, połączony z siecią oraz musi mieć zezwolenie na dostęp do sesji zdalnej. Aby spełnić ostatni warunek, musimy uprzednio sparować nasze urządzenia. Zdalny pulpit działa praktycznie identycznie jak popularny program Team Viewer. Dzięki temu rozwiązaniu, Chromebook zyskuje odrobinę funkcjonalności Windowsa, ale to nadal nie jest to samo.

Podsumowanie

Chrome OS z pewnością wymaga przyzwyczajenia oraz zmiany pewnych nawyków. Do nich należą między innymi przejście na dyski w chmurze takie jak Google Drive oraz zmiana domyślnych programów ( czytaj np. Google Dokumenty ). Co prawda drugi punkt nie jest konieczny, ale z pewnością przyczyni się do polubienia Chromebooków. Jak wspomniałem Chrome OS głównie bazuje na aplikacjach Google i przeglądarce Chrome. Ponadto, wszystkie dane z Chromebook’a możemy synchronizować ze smartfonem połączonym z tym samym kontem Google.