Baza wiedzy Blog

NE555 Jako Multiwibrator Astabilny

Do czego służy NE555

Timer (układ czasowy) NE555 ma wiele zastosowań, między innymi może pracować jako multiwibrator astabilny. Multiwibrator astabilny służy głównie do generowania impulsów oraz przebiegów prostokątnych i ma on powszechne zastosowanie w układach z migającymi diodami LED.

Pinout NE555

Układ 555 ma 8 wyjść, po 4 z każdej strony

-GND (uziemienie)

-Vcc (napięcie zasilające)

-THR, TRIG, CTRL- są to komparatory wejścia

-DISCHARGE- służy do rozładowywania kondensatora C

OUT- wyjście impulsów

RESET- powoduje ustawienie początkowych wartości tzn. rozładowuje kondensator oraz podaje stan niski na wyjście (całość odbywa się po podaniu stanu niskiego na właśnie to wyjście)

Wyjścia w NE555

NE555 - wygląd Układ multiwibratora

Układ Multiwibratora oraz obok sam Timer NE555

Zasada działania

Generalnie układ 555 sam zmienia naprzemiennie  stany logiczne na wyjściu z niskiego na wysoki i na odwrót. Zasada działania powyższego układu głównie opiera się na ładowaniu i rozładowywaniu kondensatora „C”. Algorytm rozpoczyna się wraz z włączeniem zasilania, wtedy kondensator C się ładuje, a na wyjściu jest stan logiczny wysoki ( Stan ten utrzymuje się aż do uzyskania na wyjściu THR tj. THRESHOLD 2/3 NAPIĘCIA ZASILAJĄCEGO ) . Natomiast gdy następuje rozładowanie kondensatora, to na wyjściu pojawia się stan niski i tak przez cały czas.

Opis elementów

W takim razie jaki jest sens używania tych układów czasowych właśnie jako multiwibratora? Po pierwsze sam układ kosztuje grosze, a do zbudowania multiwibratora potrzeba dodatkowo tylko elementów które widnieją na schemacie tj. dwa rezystory które tworzą dzielnik napięcia  (rezystory o dużej rezystancji ) dwa kondensatory, przy czym jeden ( 10nF ) służy zapobieganiu zmianom napięcia podawanego przez rezystory w dzielniku napięcia. Potrzebujemy również napięcia zasilającego które powinno wynosić od 5 do 15 voltów. Najlepiej uzyskać takie napięcia używając zwykłych baterii AA i umieszczając je w koszyczku na baterie albo użyć 9-Voltowej baterii.

Podsumowanie i wnioski

Decydując się na rozwiązanie z NE555 uzyskujemy tani układ, który działa w prosty sposób. Niestety układ ten jest dosyć prądożerny głownie ze względu na występujący w nim dzielnik napięcia. Generalnie mimo to warto spróbować zbudować taki układ i przekonać się na własnej skórze, jak to działa.