Baza wiedzy

Oscyloskopy, jak ich używać?

Trochę o oscyloskopach

Współczesna technologia oferuje nam wiele przyrządów pomiarowych takich jak multimetry, różne elektroniczne testery np. okablowania. Popularnym przyrządem pomiarowym jest również oscyloskop, który pozwala mierzyć i obserwować napięcie w czasie. Warto wspomnieć że za pomocą oscyloskopu możemy obserwować różne przebiegi np. prostokątne trójkątne itd. Rozróżniamy dwa rodzaje oscyloskopów: analogowe oraz cyfrowe, aczkolwiek zasada odczytywania z nich jest taka sama. Różnią się one jedynie wyświetlaczem ponieważ cyfrowe są wykonane w technologii LCD ,a analogowe posiadają wyświetlacze lampowe tzn. wiązka elektronów tworzy obraz.

Oscyloskop Analogowy Oscyloskop Cyfrowy

po lewej stronie oscyloskop analogowy, a po prawej cyfrowy

Oscyloskopy – podłączenie

Oprócz przewodu zasilającego, będziemy potrzebować przewody BNC, którymi podłączymy badany układ pod odpowiednio kanał pierwszy i drugi. ( Kanały najczęściej oznaczone są CH1 oraz CH2 )

Podłączając się pod dwa kanały, możemy równocześnie obserwować dwa przebiegi, np. napięcie wejściowe oraz napięcie wyjściowe.

Używając oscyloskopu naszą uwagę na pewno zwróci ekran. Jest to ekran „w kratkę” z dwiema osiami: na poziomej jest czas zaś na pionowej napięcie. Po poprawnym podłączeniu na ekranie powinno pojawić się albo statyczna albo dynamiczna sinusoida. W drugim wypadku należy ustawić pokrętła w taki sposób aby otrzymać dogodny do odczytu obraz. Teraz właśnie o tych pokrętłach.

Ustawianie obrazu

Na początku najlepiej ustawić tryb wyzwalania (trigger mode) na automatyczny

Następnie każdy kanał ma osobne pokrętła regulacji. Na wstępie należy wyostrzyć obraz za pomocą potencjometru focus. Teraz powinniśmy sprawić żeby sinusoida była widoczna, robimy to przy użyciu pokrętła volts/div ( Regulujemy w pionie ) oraz pokrętła time/div ( Regulacja w poziomie ).

Odczytywanie i mierzenie wartości

Teraz aby zmierzyć napięcie wykres ustawiamy najlepiej na samym dole za pomocą gałki position. Następnie dokładnie liczymy ile działek wysokości ma sinusoida ( ważne aby policzyć w miarę dokładnie, np. 4 ). Teraz odczytujemy jaką wartość volts/div ustawiliśmy i mnożymy to razy ilość działek ( jak sama nazwa mówi są to volty na działkę czyli na jedną działkę przypada np. 0.5V ) .

Aby obliczyć okres, robimy dokładnie to samo co z napięciem tylko że na osi poziomej. Z racji że częstotliwość jest odwrotnością okresu, możemy ją również obliczyć przy użyciu oscyloskopu.

Oscyloskop przydaje się w sytuacji kiedy chcemy szybko porównać napięcie wejściowe z wyjściowym.

Do wykonywania podstawowych czynności powyższa wiedza w zupełności wystarczy, ponieważ są to tylko podstawowe zasady dotyczące działania na oscyloskopach.