Technologia

Nowy Samsung Galaxy S10 oficjalnie

Informacje wstępne 

Nowy smartfon Samsunga wyposażony jest w wiele nowych technologii, na które czekaliśmy od jakiegoś czasu. Wprowadzono między innymi nowe czujniki linii papilarnych, potrójną kamerę na tyle obudowy oraz możliwość ładowania wstecznego. Ponadto wraz z nową wersją Galaxy S10, pojawi się jego tańszy odpowiednik, a mianowicie S10e. Model ten będzie się charakteryzował nieco gorszą specyfikacją, ale również niższą ceną. Można powiedzieć, że będzie to swego rodzaju wersja ,,Lite”. 

Przedsprzedaż Smartfonów rozpoczęła się już wczoraj tj. 20 lutego, natomiast wysyłka produktów zacznie się dopiero 8 marca. Samsung nas trochę zaskoczył, ponieważ poza spodziewanymi modelami S10 oraz S10+, wypuści również model S10+ ,,Ultimate Power Edition”. Będzie on się charakteryzował bardzo mocną specyfikacją i dyskiem o pojemności aż 1 TB. Prawdopodobnie będzie to najmocniejsza konfiguracja Smartfona dostępna obecnie na rynku. Wiadomo, że w tej wersji znajdzie się również aż 12 GB pamięci RAM.  

Funkcjonalność 

Designem oba smartfony przypominają swoje poprzednie wersje, czyli Galaxy S9 oraz S8. Różnica wynika głównie z zastosowania ,,pływającego” obiektywu aparatu przedniego.  Był to zabieg, którego się spodziewaliśmy, więc tylko przypomnę, że polega to na możliwości przesuwania frontowego aparatu w taki sposób jak nam wygodnie. Jak wiadomo, coraz częściej stosowane w smartfonach Notch’e, ograniczają nam powierzchnię wyświetlacza. Jak widać Samsung znalazł rozwiązanie na ten problem.  

Co do innowacji, to w nowym Samsungu zastosowano nowy czujnik linii papilarnych. Teraz został on przeniesiony na frontowy panel, a dodatkowo ukryty pod wyświetlaczem. Taki zabieg pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni na przodzie urządzenia i zwiększy wygodę użytkowania. Dotychczas większość marek, montowało czytniki linii papilarnych na tyle obudowy, co z początku niezbyt podobało się klientom. Było to niewygodne i niepraktyczne, ponieważ jak Smartfon leżał np. na stole, to niemożliwe było odblokowanie go przy pomocy czytnika. Należy przypomnieć, że modele Samsung Galaxy S5 oraz S6 miały czytniki pod wyświetlaczem, więc powrotne zamontowanie czujnika jest jedynie powrotem do ,,tradycyjnych’ rozwiązań. Oczywiście zostało ono poprawione i doprowadzone niemal do perfekcji. 

Wyświetlacz 

We wszystkich wariantach urządzenia, zastosowano wyświetlacz w technologii Dynamic Amoled. Charakteryzują się one wysokim kontrastem oraz głębokimi czerniami. Są to parametry, które sprawiają że Amoled’y są obecnie jednymi z najlepszych wyświetlaczy na rynku.  

Bazowy model Samsung Galaxy S10 został wyposażony w ekran o rozmiarze 6.1 cala oraz rozdzielczości 3040×1440 Infinity-O Display. Takie parametry przyczyniają się do osiągnięcia zagęszczenia pikseli na poziomie 550 ppi. 

Większy model Samsung Galaxy S10+. Posiada 6.4 calowy wyświetlacz o identycznej rozdzielczości co podstawowy model. Co za tym idzie, zagęszczenie pikseli w tym modelu będzie nieco  mniejsze, a dokładnie 522 ppi. 

Wersja Samsung Galaxy S10e będzie wyposażona w 5.8 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2280×1440, co daje zagęszczenie pikseli na poziomie 438 ppi.  

Wszystkie wyświetlacze wspierane są technologią HDR10+, a więc kolory będą jak najlepiej odwzorowane. 

Aparat 

W każdym modelu zastosowano  przedni aparat o rozdzielczości 10 Mpx oraz o kącie widzenia 80 stopni. W modelu Galaxy S10+, zastosowano również dodatkowy obiektyw o rozdzielczości 8 Mpx, służący do wykrywania głębi.  

Co do głównych aparatów, to w modelu bazowym zastosowano potrójny obiektyw o rozdzielczościach kolejno 12 Mpx, 12 Mpx oraz 16 Mpx. Jeden z nich jest wąskokątny o polu widzenia 45˚, a dwa szerokokątne. Pierwszy z nich – 12 Mpx cechuje się polem widzenia na poziomie 77˚ , a 16 Mpx ma  już 123 stopniowe pole widzenia.  

Główny obiektyw ma przesłonę f/2.4, a obiektywy szerokokątne kolejno f/1.5 / f/2.4 oraz f/2.2.  Model Galaxy S10+ posiada dokładnie tą samą jednostkę, natomiast model S10e został wyposażony w dwa szerokokątne obiektywy takie jak te z bazowego modelu. Jak widać w gorszym modelu zabrakło wąskiego obiektywu, który może się przydać podczas fotografowania mniejszych kadrów. 

Obiektywy w Galaxy S10 oraz S10+ wyposażone są w dwukrotny zoom optyczny oraz dziesięciokrotny zoom cyfrowy. W modelu S10e mamy jedynie zoom cyfrowy. Oczywiście obiektywy obsługują nagrywanie w technologii HDR10+.  

Co do funkcjonalności aparatu, to dostępne są takie tryby jak 

 • Jedzenie 
 • Panorama 
 • Pro 
 • Zdjęcia Live 
 • Tradycyjne zdjęcia 
 • Zwolnione tempo 
 • Super Zwolnione tempo 
 • Hyperlapse 

Ponadto, sam aparat obsługuje aż 30 trybów scenerii. Dokładna lista dostępna jest na oficjalnej stronie Samsunga. 

Co do ustawień kamery, to znajdziemy  tu wszystkie funkcjonalności jak dotychczas, czyli np. Dodawanie tagów lokalizacji, tryb HDR, linie siatki itp.. 

Smartfon nagrywa video w rozdzielczości 4K, przy zachowaniu 60 klatek na sekundę.  

Z ciekawych funkcji, dostępne jest nagrywanie wideo w zwolnionym tempie, w rozdzielczości HD, przy 960 klatkach na sekundę. Jeżeli natomiast interesuje nas jakość FullHD, to film będzie już w 240 kl / s. Oczywiście w urządzeniu znajdziemy stabilizację obrazu oraz cyfrowy zoom. Możliwe jest również robienie zdjęć podczas nagrywania w 4K.  

Bateria 

Akumulator w bazowym modelu ma pojemność 3400 mAh, w S10+ 4100 mAh, a w wersji S10e już tylko 3100 mAh. Przy takich parametrach może to nie wystarczyć na cały dzień pracy. Jednak mimo nie do końca dobrego akumulatora, w urządzeniu dodano funkcję bezprzewodowego ładowania Fast Wireless Charging 2.0. Dzięki zastosowaniu tej technologii, urządzenie naładuje się nawet do 36% szybciej, niż miało to miejsce w Samsung Galaxy S9.  

Wydajność 

Za prawidłową i szybką pracę odpowiada jeden z dwóch dostępnych procesorów: 

 • 8㎚ 64-bit Octa-Core Processor ※ 2.73㎓ (Maximum Clock Speed) + 2.31㎓ + 1.95 
 • 7㎚ 64-bit Octa-Core Processor ※ 2.84㎓ (Maximum Clock Speed) + 2.41㎓ + 1.78㎓ 

Obie jednostki zapewniają płynne działanie Smartfona, więc o wydajność nie musimy się martwić.  

Procesor jest wspierany przez 8 GB pamięci RAM i 6 GB pamięci RAM w wersji Galaxy S10e.  

Co do pamięci wewnętrznej, to dostępne są różne wersje urządzenia. 128 GB, 256 GB, 512 GB oraz 1000 GB w najlepszej wersji S10+ . 

Do wyboru mamy również, wersję Dual SIM lub Single SIM. Decydując się na model Dual SIM, musimy mieć na względzie, że jest to hybrydowy Dual SIM, czyli miejsce karty SIM, może zająć karta pamięci MicroSD. Zostając przy kartach MicroSD, to nowy Smartfon obsługuje karty pamięci o rozmiarze do 512 GB. 

Dźwięk i wytrzymałość 

Za bardzo dobrą jakość dźwięku odpowiedzialne są głośniki stereo marki AKG, które dodatkowo wspierane są technologią Dolby Digital Plus. Wraz z urządzeniem otrzymujemy również dokanałowe słuchawki znane z poprzednich modeli.   

Smartfon obsługuję normę odporności IP68, a więc jest pyło oraz wododporny. Oczywiście Smartfon można zanurzyć na głębokość 1.5 metra tylko na 30 minut.  

Zastosowane Czujniki 

W nowych modelach zastosowano wiele czujników: 

Ultradźwiękowy czujnik linii papilarnych, który jest dostępny tylko w modelach S10 oraz S10+ 

Pojemnościowy czytnik linii papilarnych, znajdujący się na bocznej krawędzi, dostępny w modelu S10e 

Akcelerometr 

Barometr 

Czujnik:

 • ciśnienia 
 • żyroskopowy 
 • geomagnetyczny 
 • Halla 
 • HR (Galaxy S10 i S10 +) 
 • zbliżeniowy 
 • RGB 

Jak widać, Samsung wprowadził wiele innowacji, które mogą przycznić się do sprawnej pracy urzadzeń. Takie nowości jak wyświetlacz O Infinity, czy ultradźwiękowy czujnik linii papilarnych mogą uczynić ten smartfon jednym z najlepiej sprzedających się na rynku.