Technologia

Samsung Galaxy Fold – Oficjalna premiera

Wczoraj wieczorem Samsung oficjalnie przedstawił swój nowy smartfon. Chodzi tu o długo wyczekiwany model Galaxy Fold. Jest to pierwszy w pełni składany dotykowy Smartfon. Można by rzec, że nawet podchodzi  już pod miano tableta, ponieważ jego wyświetlacz ma rozmiar aż 7.3 cala.  

Słowem wstępu

Składany ekran zdecydowanie jest największą innowacją tego urządzenia, ale czy jest to dobre rozwiązanie? Z pewnością jest to praktyczne, natomiast kwestią sporną jest design Smartfona. Po złożeniu, urządzenie jest trochę grube, natomiast po rozłożeniu wygląda niezbyt dobrze. W urządzeniu mamy dwa wyświetlacze, z czego jeden jest do użytku w trybie Smartfona, natomiast drugi w trybie tabletu. Zastosowanie dwóch wyświetlaczy wydawałoby się zbędnym zabiegiem, ale ma to swoje plusy. Nadal możemy swobodnie korzystać z urządzenia, nie martwiąc się o jego rozmiar. Gdy ekran jest złożony, to urządzenie jest naprawdę wąskie, a żeby korzystać z głównych  funkcji Smartfona, wcale nie musimy go rozkładać. Główną wadą urządzenia jest szokująca cena, startująca już od 2000 dolarów, czyli około 7500 złotych. W tej cenie spokojnie możemy kupić dobrej klasy komputer, a pamiętajmy że mówimy o Smartfonie. Nowy Galaxy Fold przewyższa ceną nawet iPhone’a XS, co nie wróży temu urządzeniu dobrej przyszłości w Polsce.  

Samsung Galaxy Fold - Cena
Samsung Galaxy Fold – Cena

Wyświetlacze 

Smartfon wyposażony jest w dwa wyświetlacze, z czego jeden jest składany. Zacznijmy więc od niego, ponieważ to on jest innowacyjnym elementem w tym urządzeniu. Wyświetlacz ten ma rozmiar 7.3 cala oraz rozdzielczość 1536 x 2152 pikseli, co przekłada się na zagęszczenie pikseli na poziomie 414 ppi. Zastosowano w nim tą samą technologię wyświetlania, co w Galaxy S10, a mianowicie Dynamic Amoled. Jak powszechnie wiadomo, technologia ta pozwalam osiągnąć bardzo realistyczne kolory oraz głęboką czerń.  

Rozłożony ekran pozwala na zwiększenie możliwości urządzenia. Tak duży wyświetlacz pozwala na rozbudowanie funkcjonalności podzielonego ekranu. Możemy lepiej gospodarować przestrzenią, czyli np. Przeglądać internet, pisać wiadomości SMS oraz oglądać filmy równocześnie. Tak naprawdę bylibyśmy w stanie uruchomić nawet do czterech aplikacji jednocześnie, ale nie widzę zastosowania dla korzystania z aż czterech aplikacji równocześnie.  

Co do podstawowego wyświetlacza, to mamy tutaj 4.6 calową jednostkę o rozdzielczości 840 x 1960 pikseli, co przekłada się na osiągnięcie zagęszczenia pikseli na poziomie około 460 ppi. O wygodzie użytkowania Smartfona w trybie kompaktowym ciężko mówić, ponieważ urządzenie jest bardzo grube. Przekłada się to na niezbyt wygodną pracę z telefonem. Kontynuując, smartfon mimo zastosowania wyświetlacza o rozmiarze tylko 4.6 cala, jest zwyczajnie duże. Prawdę  mówiąc, Samsung mógł pokusić się o zastosowanie nieco większego wyświetlacza, aby przestrzeń na froncie była lepiej zagospodarowana.  

Samsung Galaxy Fold
Samsung Galaxy Fold

Aparaty 

W urządzeniu zastosowano aż 6 różnych obiektywów. Na froncie mamy jeden aparat przedni o rozdzielczości 10 Mpx oraz przesłonie f/2.2, natomiast po rozłożeniu Smartfona ukazują nam się kolejne dwa. W trybie tabletowym mamy aż dwa obiektywy, z czego jeden jest szerokokątny, natomiast drugi służy do wykrywania głębi. Aparat szerokokątny ma rozdzielczość 10 Mpx oraz przesłonę f/2.2. Obiektyw pomocniczy ma rozdzielczość 8 Mpx oraz przesłonę f/1.9. 

Przechodząc na tył urządzenia, zobaczymy potrójny aparat identyczny jak w Galaxy S10. Dla przypomnienia, są to dwa 12 Mpx obiektywy oraz jeden 16 Mpx. Obiektyw 12 Mpx wraz z 16 Mpx są szerokokątne, natomiast drugi 12 Mpx jest telefotograficzny, czyli po prostu wąskokątny.  

Przesłony są kolejno f/2.4 w obiektywie telefotograficznym, f/2.2 w 16 Mpx szerokokątnym oraz f/1.5 / 2.4 w 12 Mpx obiektywie szerokokątnym.  

Nagrywanie wideo 

Głównym aparatem jesteśmy w stanie nagrywać filmy w rozdzielczości 4K przy 30 lub 60 klatkach na sekundę. Przednie aparaty nagrywają wideo w formacie FullHD przy 30 klatkach na sekundę.  

Wydajność 

Za płynną pracę urządzenia odpowiada ośmiordzeniowy procesor Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.8 GHz Kryo 485). Procesor wspierany jest przez układ graficzny Adreno 640 oraz aż 12 GB pamięci RAM.  

Zostając przy pamięci, mamy 512 GB pamięci wewnętrznej.  

Dźwięk 

Za przyzwoitą jakość dźwięku odpowiadają głośniki marki AKG, które są wspierane przez technologię Dolby Atmos. W urządzeniu znajdziemy złącze audio Jack 3.5mm oraz mikrofon, wyposażony system odszumiania.  

Akmulator 

W urządzeniu zastosowano akumulator o pojemności 4380 mAh, który wzbudza wiele kontrowersji. Wątpliwy jest czas działania na jednym ładowaniu, ponieważ w Galaxy Fold zastosowano aż dwa wyświetlacze, które ciągle działają. Mogą one pobierać dużo prądu, co ostatecznie przyczyni się do krótkiego czasu działania.  Jednak telefon powinien ładować się w miarę szybko, ponieważ w urządzeniu zastosowano technologię szybkiego ładowania. 

Technologie i funkcjonalność 

Urządzenie wyposażono w Bluetooth w wersji 5.0, dwupasmowy moduł WiFi oraz moduł NFC pod obudową. Oczywiście w urządzeniu znalazł się port USB 3.1 typu C. Ponadto za bezpieczeństwo i prywatność odpowiedzialny jest pojemnościowy czytnik linii papilarnych umiejscowiony na krawędzi Smartfona.  

Podsumowanie 

Nowy Smartfon Samsunga zdecydowanie jest innowacją. Zastosowanie składanego wyświetlacza przenosi to urządzenie na zupełnie nowy poziom. Pozwala to na zwiększenie funkcjonalnoći Smartfona przy jednoczesnym zachowaniu mobilności. Mimo kilku wad ( między innymi ceny oraz słabemu zagospodarowaniu przestrzeni ), urządzenie może osiągnąć sukces. Nowy Samsung Galaxy Fold nie odnajdzie się w naszych polskich standardach. Jednak prawie 8 tysięcy za telefon to spora przesada.