Baza wiedzy

Przestrojenie radia z OIRT na CIRR

Jeżeli posiadasz w domu jakiś odbiornik na pasmo OIRT (66-73MHz) i chcesz go przestroić na pasmo CCIR (88-108MHz), ale nie wiesz jak to jest artykuł właśnie dla ciebie. Nie polecam stosowania tej metody w profesjonalnych odbiornikach FM, ponieważ złe wykonanie może spowodować utratę czułości radia itd. Lepiej jest wtedy kupić gotowy konwerter lub zlecić przestrojenie wyspecjalizowanemu serwisowi RTV. Wszystko robicie na własna odpowiedzialność!

Wstęp

Od dnia 1 stycznia 2000 roku pasmo 66-73MHz zostało zlikwidowane na mocy uchwale w sejmie. Obowiązującym teraz pasmem jest pasmo 88-108MHz, jednak w Polsce znajduje bardzo dużo starszych odbiorników na pasmo OIRT. Dlatego przedstawiam metodę która jest jedna z wielu w drodze do przestrojenia radia na pasmo CCIR. Inną metodą jest zakup konwertera UKF lub jego własnoręczne wykonanie (schematy konwerterów znajdują się w dziale radio).

Lokalizowanie głowicy UKF

Najpierw otwieramy obudowę, odkręcamy śrubki, pamiętając o wcześniejszym wyłączeniu odbiornika z sieci energetycznej. Teraz znajdujemy głowicę UKF. Głowica to nic innego jak metalowa puszka w której znajduje się kondensator powietrzny. Znajduje się ona zwykle blisko pokrętła, którym wybieramy sobie zakres. Jeżeli znaleźliśmy już głowicę, teraz musimy poszukać cewek, które znajdują się niedaleko od głowicy. Cewki mogą być też regulacyjne.

Zmiana zakresu

Po znalezieniu cewek włączamy radio i ustawiamy radio na najmocniejszą stacje (może jeszcze ktoś nadaje na starym zakresie) i próbujemy znaleźć jakąś zależność zmian cewki (ściskając i rozprężając zwoje) w stosunku do częstotliwości. Ci którzy posiadają cewki z regulowanym zwojem regulują częstotliwość za pomocą śrubki, która znajduje się na grzbiecie cewki. Na początek odwijamy jeden zwój i sprawdzamy gdzie znalazła się nasza stacja. Jeżeli znaleźliśmy się na samym początku skali to odwijamy jeszcze jeden zwój. Możemy też być między 73-88MHz, gdzie nie ma stacji postępujemy tak samo odwijając jeszcze jeden zwój. Szukamy pierwszej stacji w zakresie CCIR i regulujemy tak, aby na starym zakresie znalazła się na miejscu 66MHz. Tak regulujemy, aby uzyskać najlepszą jakość. Możemy również znaleźć kondensator o pojemności ok. 10pF połączony równolegle z cewką i zamienić go na trymetr 5-15pF. Pasmo OIRT posiada 7MHz na nadawanie, a pasmo CCIR aż 20MHz co może spowodować dość duże zagęszczenie stacji.