Technologia

Tanie Chromebooki – Jaki model wybrać?

Czym są chromebooki?

Chromebooki są urządzeniami bardzo zbliżonymi do Notebook’ów. Zasadniczo, budową praktycznie się od nich nie różnią od zwykłych laptopów. Fenomen Chromebooków tkwi w systemie, ponieważ znajdziemy w nich Chrome OS, który oparty jest na popularnej przeglądarce Chrome. Co prawda, mamy możliwość zainstalować system Windows 10 na Chromebooku, ale mija się to z cele. Ponadto urządzenia te, bardzo często odstają specyfikacją od tradycyjnych Notebook’ów.

Cechy i zalety Cheomebook’ów

Z racji niskich wymagań systemu Chrome OS, specyfikacja nie musi być aż tak dobra, jak dla systemu Windows. Najczęściej jednak, w Chromebook’ach znajdziemy przynajmniej 4 GB pamięci RAM, procesory Intel Celeron wraz z zintegrowaną grafiką Intel HD Graphics. Są to konfiguracje niemal identyczne jak te w tabletach z Windowsem.

Cechą, która wyróżnia Chromebooki na tle innych laptopów, jest działanie oparte o połączenie z Internetem. Przykładowo, mamy bardzo mało pamięci na pliki ( Z reguły 32 GB ), więc urządzenie automatycznie zapisuje wszystko na dysku Google. Nie wszystkie Chromebooki mają slot na kartę SIM, więc raczej będziemy zmuszeni udostępniać sobie Internet z telefonu, aby wygodnie korzystać z Chromebooka.

Chrome OS

Jest to system przeznaczony głównie do pracy oraz nauki – Przynajmniej tak deklaruje producent. To, że nie ma tu programów znanych z Windowsa takich jak np. Photoshop, czy Word, wcale nie dyskwalifikuje Chromebooka na tle zwykłych laptopów. W sklepie Chrome znajdziemy wiele zamienników popularnych programów, które często są równie funkcjonalne jak oryginały. Ponadto od niedawna mamy również możliwość pobierania aplikacji ze sklepu Google Play, znanego głównie ze smart fonów. Kontynuując, aplikacje Google takie jak Keep, Dysk, Zdjęcia itp. synchronizują się z naszym smartfonem. Jest to bardzo wygodne, ponieważ mamy dostęp do plików niezależnie od używanego właśnie urządzenia.

Przewaga nad Windowsem

Zostając przy oprogramowaniu należy zauważyć, że korzystanie z programów, służących do edycji filmów i zdjęć na tanim laptopie, było by bardzo uciążliwe. Dlaczego akurat „tanich”? – Jedną z cech Chromebook’ów jest niska cena. Jest to rozwiązanie tańsze nawet od części laptopów. Najtańsze modele kosztują 200$ czyli dużo mniej niż 1000 złotych, a za tyle nie kupimy żadnego Notebooka. Przewagą Chromebook’ów nad laptopami jest cena względem wydajności. Nie dość, że wydajemy małą sumę pieniędzy na sprzęt, to jeszcze cieszymy się z płynnie działającego systemu. Dzięki odpowiedniej optymalizacji, możemy wygodnie korzystać z nawet najbardziej wymagających programów dostępnych w sklepie Chrome / Play.

Mała ilość dostępnej pamięci nie zachęca? Spokojnie, nadal zostaje standardowe rozwiązanie z kartą pamięci, bądź zewnętrznym dyskiem. Z powodzeniem takowe urządzenia podłączymy, ponieważ większość Chromebook’ów wyposażonych jest w slot na karty pamięci oraz przynajmniej jedno wejście USB 3.0.

Czy warto kupić Chromebook’a w 2019 roku?

Odpowiedź brzmi tak, ponieważ teraz urządzenia te są jeszcze wydajniejsze i bardziej funkcjonalne. Ponadto z reguły waga każdego z Chromebook’ów zamyka się w 2kilogramach, co czyni je urządzeniami mobilnymi. Możemy je zabrać niemal wszędzie: do pracy, do szkoły, czy nawet do pociągu.

Przegląd najciekawszych urządzeń na chwilę obecną

Najtańsze propozycje do 1000 złotych

W tej kategorii, możemy wyróżnić urządzenia z małym ekranem, to jest do 13 cali oraz większym, czyli od 14 cali.

Niestety w tej cenie większość urządzeń wyposażonych jest w niewielki ekran 11.6 cali.

Pierwszą propozycją jest Acer Chromebook 11 ( Cena 269$ ). Posiada on 11.6 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, wykonany w technologii LED. Wyróżnia go dwurdzeniowy procesor Intel Celeron N3350 o taktowaniu do 2.4 GHz. Ponadto posiada on 4 GB pamięci RAM , oraz 32 GB pamięci wewnętrznej. Urządzenie waży bardzo niewiele, ponieważ tylko 1 kilogram, a w Chromebook’u zastosowano pojemną baterię, która pozwoli na 10 godzin użytkowania. Znalazły się tu również głośniki stereo oraz tak jak w każdym Chromebook’u, aparat frontowy. Urządzenie posiada następujące porty:

– 2 złącza USB 3.1 typu C

– 2 standardowe złącza USB 3.0

– Gniazdo słuchawkowe

– czytnik kart microSD

Acer Chromebook 11
Acer Chromebook 11

Ten model może przekonać niektórych samym wyglądem, ponieważ na zdjęciach Chromebook 11 Acera prezentuje się nieziemsko. Subtelne połączenie niebieskiego Indygo, z czarnym kolorem, powoduje raczej pozytywne wrażenie. Minusem co do design, może być jedynie źle zagospodarowana przestrzeń wokół wyświetlacza – Mamy do czynienia z ogromnymi ramkami ekranowymi.

HP Chromebook 11 G6 EE ( cena 219$ )

Jest to kolejne urządzenie w bardzo zbliżonej cenie do poprzedniego modelu. Specyfikacją praktycznie nie różni się od Chromebooka 11. Znajdziemy tu 11.6 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli , dwurdzeniowy procesor Intel Celeron o taktowaniu 1.1 GHz, 4 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci na pliki. Urządzenie jest nieco cięższe ponieważ waży 1.23 kilograma. Ten model Chromebook’a posiada regulację nachylenia ekranu aż do 180 stopni, co przyda się podczas pracy w grupie., gdy możliwe będzie położenie laptopa ekranem na stole. Dostępne są tu identyczne złącza jak w poprzednim Chromebook’u czyli:

– 2 złącza USB 3.1 typu C

– 2 standardowe złącza USB 3.0

– Gniazdo słuchawkowe

– czytnik kart microSD

HP Chromebook 11 G6 EE
HP Chromebook 11 G6 EE

Akumulator pozwoli na 10 godzin użytkowania. Z ciekawostek, ten model dostępny jest również w wersji z dotykowym wyświetlaczem.

 

Niska cena nie oznacza jednak, że zmuszeni będziemy decydować się na tak małe urządzenie. Jedną rozsądną propozycją jest Acer Chromebook 15. Za 199$ będziemy mogli zakupić 15.6 calowe urządzenie z wyświetlaczem LED. Niestety, w zamian za duży wyświetlacz, ten Chromebook traci na wydajności. Znajdziemy tu dwurdzeniowy procesor Intel Celeron N3060 o taktowaniu 1.6 GHz oraz układ graficzny Intel HD Graphics 400. Kontynuując mamy tu jedynie 2 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci na pliki. Oczywiście dostępne są lepsze warianty tego modelu, z pamięcią 4 GB / 32 GB, ale nie mieści się ona w budżecie 1000 złotych, ponieważ jest to kwota dosłownie trochę większa. Rzecz jasna w lepszej wersji znajduje się również inny procesor itp, stąd tak wysoka cena.

Acer Chromebook 15
Acer Chromebook 15

Urządzenie z racji większych gabarytów waży znacznie więcej od dwóch poprzednich modeli, a dokładnie 1.95 kilograma. Dużą wagę urządzenia na szczęście rekompensuje akumulator, ponieważ Chromebook może na nim działać przez 12 godzin, co jest o 2 godziny lepszym wynikiem niż w przypadku 11.6 calowych modeli.

Były to 3 chyba najciekawsze propozycje do 1000 złotych. Można by przedstawić ich więcej, ale prawda jest taka, że w jednakowej cenie, urządzenia różnią się jedynie wyglądem i funkcjonalnością, a większość specyfikacji pozostaje taka sama.  Zestaw gniazd i złącz identyczny jak w przypadku poprzednich modeli.

Trochę lepsze urządzenia, czyli próg cenowy 1000 zł – 1500 złotych

W tym przedziale cenowym pojawiają się już urządzenia dotykowe, więc robi się ciekawiej. Mamy do wyboru, albo 11.6 calowy dotykowy wyświetlacz, albo duży 14 – 15 calowy tradycyjny wyświetlacz. Ta pierwsza opcja raczej sprawdzi się, gdy potrzebujemy Chromebook’a do nauki i rozrywki, natomiast druga opcja skierowana jest do osób, pochłoniętych pracą.

Z modeli dotykowych w oczy rzuca się Acer Chromebook R11 ( cena 1400 złotych ). Jest on swego rodzaju ultrabookiem, ponieważ możemy w prosty sposób schować klawiaturę i używać urządzenia niczym tablet. Jest to jedyna cecha za którą dopłacamy względem tańszych modeli. Znajdziemy tu 11.6 calowy wyświetlacz LED o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, 4 rdzeniowy procesor Intel Celeron o taktowaniu 1.6 GHz, 4 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci na pliki. Waga urządzenia wynosi 1.6 kilograma, a akumulator wystarczy na 10 godzin pracy.

Acer Chromebook R11

Acer Chromebook R11
Acer Chromebook R11

Z portów, mamy tu:

– 2 złącza USB 3.1 typu C

– 2 standardowe złącza USB 3.0

– Gniazdo słuchawkowe

– czytnik kart microSD

– pojawia się tu już złącze HDMI

 

 

HP Chromebook x360 11 ( cena 1000 zł ) to kolejny ultrabook w tym zestawieniu. Z racji niższej ceny, powinniśmy spodziewać się gorszych specyfikacji i tak też jest. W tym modelu znajdziemy dwurdzeniowy procesor Intel o taktowaniu 1.1 GHz, 4 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci wewnętrznej. Dotykowy ekran o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli również ma wielkość 11.6 cali i został wykonany w technologii LED.  Urządzenie waży 1.43 kilograma, a akumulator wystarcza na 11 godzin pracy. Mimo, że Chromebook HP jest dużo tańszy od poprzedniego modelu, to jest on o wiele ładniejszy.

HP Chromebook x360 11
HP Chromebook x360 11
HP Chromebook x360 11
HP Chromebook x360 11

Obła konstrukcja sprawia, że urządzenie jest bardzo wygodne w użytkowaniu, a ponadto dodaje to wrażenia nowoczesności. Urządzenie dostępne jest w kilku wariantach kolorystycznych ( Nie tylko biały, szary lub czarny jak w przypadku większości Chromebook’ów ).

Kończąc to zestawienie, warto by było przedstawić również urządzenie typowo do pracy, charakteryzujące się niebagatelnym designem oraz wysoką wydajnością – Taki właśnie jest Acer Chromebook 514 ( cena 1300 złotych ). Jest to bardzo cienki Notebook, ponieważ po złożeniu Chromebook ma 1.7 centymetra grubości, co jest dosyć dobrym wynikiem.  Jest to jedyne urządzenie z  14 calowym wyświetlaczem Full HD w tym zestawieniu, jednak żeby nie było tak pięknie, to jest to jedynie matryca LCD, a nie LED. Wewnątrz znajdziemy dwurdzeniowy procesor Intel Celeron N3350 o taktowaniu do 2.4 GHz w trybie turbo ( podczas normalnej pracy 1.1 GHz ) oraz układ graficzny Intel HD Graphics 500. Poza tym znajduje się tu również 4 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci wewnętrznej. W urządzeniu znalazł się moduł Bluetooth 4.2 oraz następujące złącza:

– 2 złącza USB 3.1 typu C

– 2 standardowe złącza USB 3.0

– Gniazdo słuchawkowe

– czytnik kart microSD

Acer Chromebook 514
Acer Chromebook 514

Wracając do designu, warto wspomnieć o bardzo dobrze wykorzystanej przestrzeni wokół wyświetlacza, ponieważ Chromebook 514 ma bardzo małe ramki ekranowe. Ponadto urządzenie wyposażono w podświetlaną klawiaturę, która z pewnością przyda się po zmroku. Akumulator pozwoli na 12 godzin pracy.

Zakup urządzeń

Należy się przygotować na to, że nie wszystkie z wyżej wymienionych Chromebook’ów są dostępne w polskich sklepach elektronicznych, więc większość z nich zamówić będzie trzeba z oficjalnych stron producentów. Wiąże się to z dłuższym czasem oczekiwania na przesyłkę oraz czasem z trochę droższą dostawą, ale myślę,  że warto. Praktycznie wszystkie powyższe urządzenia dostępne są w sklepie Amazon, gdzie również możemy zamówić urządzenia w różnych konfiguracjach, więc każdy znajdzie coś dla siebie.