Technologia

Nowe funkcje w Android Pie 9.0

Już coraz więcej urządzeń posiada system Android 9.0 Pie. Lista urządzeń wciąż się powiększa, więc warto wspomnieć o paru ciekawych funkcjach nowego systemu. Należy jednak pamiętać, że część funkcji może się różnić w zależności od smartfona, ponieważ producenci je zwyczajnie modyfikują.

Gesty

Pierwszą nowością są gesty ułatwiające obsługę urządzenia. Na przykład, aby dostać się do menu z aplikacjami, możemy przesunąć od paska nawigacyjnego dwa razy w dół.  Można to również uczynić jednym powolnym przeciągnięciem. Brzmi skomplikowanie, ale w praktyce wykonuje się to bardzo sprawnie. Wyciąganie „szuflady” z aplikacjami to tylko jeden gest, a będzie ich więcej. Ponadto gesty działają również poza ekranem głównym telefonu, więc może być to spore udogodnienie.

Zastosowanie nowego paska nawigacyjnego pozwala na sprawniejsze przemieszczanie się między aplikacjami. Od teraz wystarczy przesunąć pasek w prawo. Już dotychczas przełączanie aplikacji było sprawne,  ponieważ wystarczyło dwukrotnie nacisnąć przycisk odpowiedzialny za otwarte aplikacje.

Zmieniono również sposób usuwania procesów w tle. Od teraz należy przesunąć pasek nawigacyjny w górę, przesunąć do lewej strony i dopiero nacisnąć przycisk usuń wszystko. Jest to dużo bardziej skomplikowane niż dotychczas, ponieważ wystarczyło uruchomić ostatnio otwarte programy i nacisnąć wyczyść. Niestety zastosowanie nowego paska nawigacyjnego ma również swoje minusy.

Skróty do konkretnych funkcji

Dotychczas na ekran główny mogliśmy przenieść jedynie aplikacje i ewentualnie widety. Teraz możliwe jest wybranie na przykład konkretnej funkcji z aplikacji. Po przytrzymaniu ikonki każdej podstawowej aplikacji, ujrzymy skróty do poszczególnych funkcji. Możemy je z powodzeniem przesunąć na ekran główny. Może to brzmieć nieco skomplikowanie, więc dla uproszczenia – Przykładowo mamy aplikację notatnik i możemy umieścić skrót o nazwie „Stwórz nową notatkę” na ekranie głównym.

Wyciszanie prawie jak w iPhone’ach

Android 9.0 wprowadza również funkcjonalność znaną z iPhone’ów. Mianowicie chodzi o natychmiastowe wyciszanie telefonu. W smartfonach Apple używa się do tego celu specjalnego przełącznika, a w urządzeniach z Androidem 9.0 uczynimy to poprzez przytrzymanie razem przycisku zasilania oraz zwiększania głośności. Gdy telefon zostanie prawidłowo wyciszony, to lekko zawibruje. Należy pamiętać, że działa to tylko w jedną stronę i przywracanie trybu głośnego odbywa się już normalnie. W sumie może to nawet lepiej, ponieważ unikniemy w ten sposób przypadkowego odciszenia smartfona.

Funkcja podziału ekranu

Podział ekranu wyzwala się teraz nieco inaczej. Aby to uczynić, musimy wysunąć okno otwartych aplikacji ( Poprzez przesunięcie paska nawigacyjnego do góry ) i nacisnąć konkretną aplikację oraz wybrać opcję podzielony ekran. Jak już wcześniej wspomniano, niektóre zmiany nie są do końca praktyczne, ale wynika to z zastosowania nowego paska nawigacyjnego. Dotychczas wystarczyło przytrzymać przycisk służący do otwierania otwartych aplikacji. Na szczęście będzie to nadal możliwe, a to dzięki pobraniu specjalnej aplikacji, która to umożliwi. Jedną z nich jest na przykład SplitScreen Shortcut.

Nowe zastosowanie czytnika linii papilarnych

Często denerwuje nas gdy przykładowo przeglądamy zdjęcia z galerii i ekran zaczyna się wygaszać. Wtedy najczęściej dotyka się losowe miejsce na ekranie i czasem zdarza się, że przez przypadek coś włączymy. Nowy system eliminuje ten problem – Dziś już praktycznie każdy smartfon wyposażony jest w czytnik linii papilarnych i to dzięki niemu będziemy mogli „kontrolować nasz wyświetlacz”. Jeżeli ekran jest włączony, to przyłożenie palca do czytnika sprawi, że nie wygaśnie. Należy jednak wspomnieć, że funkcja będzie działać tylko w przypadku klasycznych czytników. Czytniki wbudowane w ekran po prostu nie będą reagować.

Zegar i bateria

Dwa przydatne skróty do aplikacji. Aby przejść do aplikacji zegara, wystarczy nacisnąć na godzinę w pasku powiadomień. Akurat to może być bardzo pomocne, bo przecież w „Zegarze” znajdują się takie aplikacje jak Minutnik, czy stoper, z których dosyć często się korzysta. Kolejnym skrótem jest ten, do statystyki baterii. Aby się tam dostać, wystarczy przytrzymać ikonkę baterii w pasku powiadomień. Tam zobaczymy np. przewidywaną ilość godzin na akumulatorze itp.

Jeżeli ustawimy alarm w naszym smartfonie, to możemy go podejrzeć w pasku powiadomień. W tym celu należy dwukrotnie przesunąć belkę powiadomień – Alarm podejrzymy nad suwakiem odpowiedzialnym za poziom jasności wyświetlacza.

Zostając przy akumulatorze, należy wspomnieć o zmianie lokalizacji ustawień zużycia baterii. Teraz aby sprawdzić dokładne zużycie, musimy nacisnąć „3 kropki” w ekranie informacji o baterii. Znajdują się one w prawym górnym rogu.

 

Po naciśnięciu odpowiedniej ikonki w pasku powiadomień, zostaniemy przeniesieni do odpowiednich dla ikony ustawień. Dla przykładu, jeżeli przytrzymamy chwilę symbol WiFi, to nastąpi automatyczne przekierowanie do ustawień WiFi. Być może ta funkcja jest dostępna już od dawna, a nadal niewiele ludzi z niej korzysta.  Jest to akurat jedna z najprzydatniejszych funkcji Androida, więc warto ją znać.

Zaznaczanie, kopiowanie i udostępnianie …

To, że po zaznaczeniu tekstu można go wyciąć, skopiować, czy udostępnić wie praktycznie każdy, ale czy wiedzieliście, że dostępnych jest więcej możliwości? – W zależności od zaznaczonego tekstu, możliwe są różne działania. Na przykład jeżeli zaznaczamy numer telefonu, to mamy możliwość bezpośredniego wykonania połączenia, bez wchodzenia w aplikację „Telefon”. To samo tyczy się np. adresów URL – Po zaznaczeniu pokazuje nam się propozycja otworzenia witryny. Takich możliwości jest ogrom: Dzwonienie pod numer, nawigowanie w mapach i wiele więcej. Jednak aby aktywować takie sugestie, to musimy w ustawieniach ekranu głównego ( Może się to różnić w zależności od modelu telefonu ) włączyć funkcję sugestii.

Jest jeszcze jedna ciekawostka dotycząca zaznaczania oraz kopiowania tekstu. W Androidzie Pie 9.0 możliwe jest zaznaczanie tekstu znajdującego się bezpośrednio na zdjęciu. Wystarczy zaznaczyć obraz, w pokaże nam się możliwość skopiowania, lub udostępnienia tekstu. Również aby udostępnić obraz, nie ma potrzeby pobierania go – Możemy zrobić to z poziomu np. przeglądarki czy innego programu, w którym znaleźliśmy zdjęcie. Po przytrzymaniu palca na obrazku, wyświetli się nam możliwość udostępnienia go przy użyciu różnych aplikacji.

Szybkie przycinanie zrzutów ekranu

Aby wykonać zrzut ekranu, należy przytrzymać równocześnie przyciski zasilania oraz zmniejszania głośności. Wtedy w pasku powiadomień pokaże się informacja, że wykonano zrzut ekranu – Od teraz znajdzie się tam również przycisk edytuj, który przeniesie nas do prostego edytora, w którym chociażby przytniemy obraz.

Automatyczne funkcje

Automatyczne obracanie ekranu jest bardzo wygodne, ale czasem bywa irytujące. Nadal nie działa to tak jak powinno i raz obraca ekran wtedy, gdy tego nie oczekujemy, natomiast czasem nie obraca się w ogóle. Android Pie 9.0 przynosi rozwiązanie tego problemu. Jeżeli uprzednio włączymy tą funkcję w ustawieniach, to po obróceniu urządzenia na pasku zadań pokaże się ikona, po której naciśnięciu ekran się obróci. Być może jest to niepotrzebne utrudnianie banalnych czynności, ale jeżeli dotychczas autoobracanie ekranu kogoś irytowało, to jest to rozwiązanie właśnie dla niego.

Idąc dalej w automatyczne funkcje, stworzono również możliwość dostosowywania jasności do preferencji użytkownika. Jeżeli automatyczne ustawienia jasności Ci nie odpowiadają, to możesz nauczyć system swoich preferencji. „Szkolenie” potrwa kilka dni, a potem smartfon będzie dostosowywał automatycznie jasność w różnych warunkach do Twoich preferencji. Niestety prawdą jest, że czasem smartfon dobiera zbyt dużą, bądź zbyt małą jasność. Dla przykładu, w praktycznie każdy słoneczny dzień, jasność ustawiana jest na maksimum, gdy do komfortowego użytkowania wystarczy np. 75% jasności. Nowe rozwiązanie prawdopodobnie pomoże ograniczyć zużycie baterii na wyświetlaczu,  a to właśnie on zużywa jej najwięcej.

Oszczędność baterii

By pomóc oszczędzać baterię, Android Pie 9.0 ma możliwość ograniczania baterii dla poszczególnych aplikacji. Jeżeli rzadko korzystamy z niektórych programów, to funkcja Adaptive Battery ograniczy zużycie akumulatora w nich do minimum. Możemy ją włączyć w ogólnych ustawieniach baterii.

Awaryjne zabezpieczenie

Aktualnie większość zabezpieczeń w naszym smartfonie opiera się o biometrię: czytniki linii papilarnych, skanery siatkówki oka itp. W najgorszym wypadku, rozwiązania te, mogą zadziałać na naszą niekorzyść. Dlatego warto się ubezpieczyć i na wszelki wypadek aktywować funkcję Smart Lock w naszym urządzeniu. Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle się to przyda, ale nie będziemy się przecież nad tym zastanawiać już po fakcie. Funkcja Smart Lock działa w ten sposób, że wyłącza wszystkie zabezpieczenia, pozostawiając jedynie klasyczny PIN. Aby smartfon przeszedł w ten tryb, należy przytrzymać przycisk zasilania i wybrać z menu opcję „blokada”.

Pasek powiadomień i powiadomienia

Pasek powiadomień posiada skróty do najważniejszych funkcji telefonu takich jak Bluetooth, WiFi, czy LTE itd. Jednak dla niektórych to zbyt mało, dlatego możliwe jest dodanie większej ilości skrótów, czy nawet edytowanie ich. Możemy usuwać zbędne skróty i zastąpić je innymi bardziej dla nas przydatnymi. Możemy również określić kolejność ich wyświetlania, tak aby na początku były najważniejsze funkcje, a na końcu te których używamy najrzadziej.

Dostarczanie powiadomień, to zaraz po wykonywaniu połączeń telefonicznych kolejna główna funkcja telefonu. Bez nich, smartfon byłby jedynie urządzeniem multimedialnym. Jednak często denerwują nas nieustannie przychodzące wiadomości, czy powiadomienia z sieci. W nowym systemie Android Pie 9.0 mamy możliwość sprawdzenia, które programy wysyłają do nas najwięcej powiadomień. Jeżeli przeszkadzają nam przykładowo ciągłe powiadomienia z Facebook’a, to możemy je ograniczyć do minimum. Mamy możliwość wybrać, jaki rodzaj powiadomień mamy otrzymywać ( Na przykład tylko wiadomości )

Zostając przy temacie powiadomień, jeżeli nie chcemy ich otrzymywać to z reguły wyciszamy telefon. Jednak czasem to zbyt mało, dlatego od dłuższego czasu, w naszych telefonach dostępny jest tryb nie przeszkadzać, który całkowicie wyłącza wszystkie powiadomienia. Jednak możemy dokładnie spersonalizować ten tryb  i ustalić, które z nich są dla nas ważne. Możemy np. zostawić wiadomości SMS oraz połączenia telefoniczne, gdy czekamy na ważny telefon. Jest to spore udogodnienie, a nadal wielu ludzi z niego nie korzysta.