Blog

Technologia Bluetooth 5.1

Niedawno została wydana nowa wersja bluetooth 5.1, która jest w tej chwili testowana przez programistów. Najprawdopodobniej już niebawem doczekamy się go w nowych smartfonach. Co wprowadza nowa technologia?
Główną cechą będzie tak zwany Direction Finding, czyli poprostu usługa lokalizacyjna. Znajdzie ona zastosowanie nie tylko w użytku domowym, ale również w przemyśle. Na chwilę obecną, aby znaleźć np. Klucze, używano wszelakich lokalizatorów GPS. Teraz, wystarczy mieć moduł bluetooth przy pożądanych urządzeniach. Będzie to działało w taki sposób, że nasz smartfon będzie analizował odległość w jakiej jest drugi moduł i dodatkowo wyznaczy odpowiedni kierunek, w który należy się udać, aby znaleźć zgubę.

Bluetooth

Jest to innowacyjne rozwiązanie, gdyż z pewnością będzie dokładniejsze od lokalizatorów GPS. Ponadto, Bluetooth 5.1 znajdzie zastosowanie na chociażby magazynach sklepowych, do szukania produktów itp. Dzisiaj znajdziemy technologię Bluetooth w niemal każdym urządzeniu, w smartfonach, laptopach, a nawet komputerach PC. Jeszcze kilkanaście lat temu, używano go jedynie do przesyłania niewielkich plików, a z dziś ułatwia nam życie w wielu sytuacjach. Już wersja Bluetooth 5.0 poprawiła się względem 4.0, ponieważ zwiększono wtedy szybkość przesyłu danych / informacji i poprawiono zasięg. Być może było to przygotowanie do nowego rozwiązania. Jeżeli wszytko pójdzie zgodnie z planem, to będziemy mogli używać Bluetooth’a to nawigacji po mieście.