Baza wiedzy

HDMI 2.1

Nowa technologia HDMI 2.1

Mimo że standard HDMI 2.1 pojawił się już na początku zeszłego roku, to nie zmienił on nic w rozwoju nowych urządzeń. Była to technologia przyszłości, która dopiero wejdzie w życie za jakiś czas, a ten właśnie nadszedł. Od tego roku, do produkcji wejdą nowe telewizory firmy LG i nie tylko, które będą wyposażone w złącze HDMI 2.1, dlatego warto zapoznać się ze zmianami, które niesie za sobą nowy standard.

HDMI 2.1
HDMI 2.1

HDMI 2.1 dla telewizorów

Zastosowanie nowego złącza będzie miało największe znaczenie dla posiadaczy telewizorów. Jeszcze niedawno luksusem było posiadanie rozdzielczości 4K, natomiast wraz z początkiem tego roku będziemy mogli doświadczyć coraz większych rozdzielczości. Wynika to z faktu coraz większych ekranów, a także niskiego zagęszczenia pikseli na matrycy. Jednak aby mieć wysoką rozdzielczość przy zachowaniu płynności obrazu, będziemy zmuszeni posiadać HDMI 2.1 ponieważ może on przesyłać więcej informacji. Przy wykorzystaniu HDMI 1.4 nie jesteśmy w stanie obejrzeć filmu w 4K przy zachowaniu 60 klatek na sekundę. Technologia HDMI 2.1 pozwala na transfer 4 razy większej ilości informacji od HDMI 1.4, więc możemy oglądać wideo wysokiej jakości przy zachowaniu płynności.

Telewizor o rozdzielczości 4K i wielkości ekranu na poziomie 50 cali daje nam jedynie ~100 ppi (pikseli na cal). Rozwój smartfonów ciągnie za sobą również rozbudowę telewizorów. Biorąc pod uwagę fakt że w smartfonach mamy już gęstości rzędu 450 ppi ( przykład iPhone XS ) to telewizory mocno odstają. Zastosowanie rozdzielczości 8K przy wielkości 50 cali, daje nam gęstość na poziomie ~190 ppi co można odczuć jeżeli spoglądamy na ekran z bliska.

 

Znaczenie złącza HDMI 2.1 dla konsol

Takie rozdzielczości mają znaczenie raczej dla użytkowników różnych konsol i ewentualnie przy zastosowaniu telewizora jako monitor do komputera. Ekran obserwujemy z niewielkiej odległości, więc potrzebujemy dużego zagęszczenia ekranu. Zostając przy konsolach, standard HDMI 2.1 pozwala uzyskać wyższe odświeżanie ekranu i otrzymać płynne animacje.

Z racji że HDMI to nie tylko obraz, ale również dźwięk, nowa technologia daje również dużo lepszą jakość audio. Jeżeli zdecydujemy się na złącze HDMI 2.1, będziemy musieli kupić również przewód, który obsługuje transfer 48 Gbps.