Technologia

Internet mobilny – jaki wybrać?

W dzisiejszych czasach praktycznie wszystko jest oparte na Internecie. Sieć Internetowa obejmuje swoim zasięgiem już prawie cały świat. Większość klientów decyduje się na Internet kablowy, bądź światłowodowy. Często jest on oferowany w zestawie z telewizją oraz nawet z telefonią komórkową. Ten fakt tym bardziej przyciąga ludzi, ponieważ nie dosyć, że jest taniej, to również wszystko oferuje tylko jeden operator. Co zrobić, jeżeli z jakiegoś powodu nie mamy możliwości zainstalować Internetu stacjonarnego? Teoretycznie zostają modemy 3G, lub nawet LTE. Jednak są to urządzenia, które już swoje przeszły. Były one modne i używane kilka lat temu. Teraz można je czasem spotkać podłączone do laptopów w podróży. No właśnie, w podróży, czyli są po prostu wygodne, ale w domu nie znajdą zastosowania. Do użytku domowego najlepiej sprawdzi się sieć WiFi, której modemy nie oferują.

Na rynku dostępnych jest obecnie od groma operatorów, lecz wyróżniamy tak naprawdę czterech wiodących operatorów. Należą do nich Play, Orange, T-Mobile oraz Plus. Tym bardziej ma to znaczenie, jeżeli mówimy o sieci internetowej, ponieważ wszyscy „poboczni” operatorzy korzystają z nadajników Orange, Play, T-Mobile oraz Plus. Owe nadajniki rozłożone są po całym kraju, a najwięcej ich znajdziemy w większych miastach. Nie oznacza to jednak, że na wsiach nie ma zasięgu żadnego z operatorów.

Zasięg sieci

Na chwilę obecną najlepszym zasięgiem może pochwalić się Orange. Wynika to z największej liczby nadajników z tej właśnie sieci. Czy w pociągu, czy w górach, zawsze będziemy w zasięgu sieci i Internetu. Co oznacza to dla użytkowników? – Jeżeli mieszkasz na wsi, to powinieneś w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę sieć Orange. Play i T-mobile cechują się podobną ilością nadajników z lekką korzyścią na rzecz tej pierwszej sieci. Najgorzej w tym elemencie wypada sieć Plus. Mimo, iż jako pierwsza wprowadziła do swojej oferty Internet LTE, to aktualnie znacznie odbiega od konkurencji. Zostając przy standardzie LTE, na względzie trzeba mieć, które z nadajników obsługują właśnie tą sieć.

https://mapabts.pl/ – Na tej stronie możemy sprawdzić dokładne dane na temat nadajników znajdujących się w najbliżej okolicy. Możemy dokładnie sprawdzić ilość punktów, które wysyłają Internet 2G, 3G oraz 4G LTE. Co do sieci LTE, to rozróżniamy kilka pasm LTE. Do tych pasm należą :

– 800 MHz

– 900 MHz

-1800 MHz

– 2100 MHz

– 2600 MHz

Jakie znaczenie mają te pasma dla nas, czyli użytkowników? Im lepszej jakości mamy sprzęt, tym wyższe pasma obsługuje. Jeżeli mamy drogi router i korzystamy z pasma 2600 MHz, to bardzo prawdopodobne, że będziemy mieć najlepszy możliwy zasięg oraz osiągi, ponieważ sieć nie będzie obciążona. Lista urządzeń obsługujących pasmo 2600 MHz jest niewielka, więc co za tym idzie liczba użytkowników jest mała. Decydując się na zakup urządzenia, miejmy na uwadze to, jakie pasma ono obsługuje.

Oferta na kartę

Kiedyś standardowe rozwiązanie, a dziś już raczej przechodzi się na abonament. Chyba wszyscy się zgodzimy, że oferty na abonament z reguły są bardziej opłacalne, ale wciąż znajdują się osoby, które nie mają ochoty wiązać się z operatorem umową na nawet 24 miesiące. Niestety operatorzy znacznie ponieśli opłaty za Internet na kartę względem ostatniego roku.

Orange

Orange ma w swojej ofercie taryfę Orange Free, w której dostajemy bonusy po doładowaniu. Oznacza to, że jeżeli nie korzystamy z funkcji telefonowania i wysyłania SMS-ów, to kwota doładowania będzie dotyczyła tylko Internetu.

Bonusy względem kwoty doładowania wyglądają następująco:

Kwota doładowania 5 zł 10 zł 30 zł 50 zł 100 zł 200 zł
Bonus internetowy 2,5 GB 5 GB 15 GB 25 GB 50 GB 100 GB
Ważność bonusu 2 dni 5 dni 1 mc 3 mc 5 mc 5 mc

 

Najrozsądniejsza wydaje się być oferta za 50 zł oraz 100 zł, ponieważ mniej niż 25 GB to stanowczo zbyt mało, aby móc swobodnie korzystać z Internetu. Jeżeli zależy nam na oglądaniu dużej ilości filmów i pobieraniu dużych plików, to nawet 50 GB może nie wystarczyć na miesiąc. Niestety, względem ofert stacjonarnego Internetu, cena 100 zł miesięcznie za 50 GB to po prostu śmiech na sali. W każdym razie, jest to jakakolwiek alternatywa.

Play

Sieć Play posiada już trochę bardziej obszerną ofertę. Poza rozwiązaniem z pakietami internetu, Play posiada w ofercie jedną ciekawą usługę z nielimitowanym Internetem.

Pakiety internetowe prezentują się następująco:

 

 

 

 

Wielkość pakietu Kolejne doładowanie Opłata miesięczna
600 MB 700 MB 5 zł/mies.
2 GB 3 GB 9 zł/mies.
6 GB 7 GB 20 zł/mies.

 

Co warto podkreślić, to fakt że jeżeli będziemy korzystać z usługi cyklicznie, to dostaniemy aż o 1GB więcej w następnym miesiącu ( poza pakietem 600 Mb ). Jeżeli aktywujemy usługę jednorazowo, to dostaniemy tylko tyle ile jest napisane. Ale opłata 20 zł za marne 6 GB, czy nawet 7 GB, to przesada. Jest to stanowczo zbyt drogie. Ta oferta skierowana jest raczej do użytkowników smart fonów, a nie dla osób szukających Internetu do domu. Jednak Play nie zawodzi i posiada w swojej ofercie starter o wartości 50 zł, w którym otrzymujemy 25 GB do wykorzystania. Operator również oferuje nielimitowany Internet LTE na tydzień za 19 złotych. Czyli za niecałe 80 zł miesięcznie możemy cieszyć się nieograniczonym połączeniem z Internetem. W tej ofercie, możemy również doładowywać konto i otrzymywać dodatkowe „paczki” internetowe. W tej kwestii Play wychodzi lepiej niż Orange.

Kwota doładowania Pakiet GB po doładowaniu Ważność konta
10 zł 3,6 GB 7 dni
20 zł 8,4 GB 14 dni
30 zł 14,4 GB 30 dni
50 zł 24 GB 60 dni
75 zł 42 GB 90 dni
100 zł 72 GB 120 dni

Jak widać, Play oferuje dużo większe ilości Gigabajtów niż Orange.

T-Mobile

Oferta w T-Mobile wygląda identycznie jak w przypadku Orange, czyli mamy tylko bonusy po doładowaniach.

Wartość doładowania BONUS Ważność konta
5 – 9 zł 2 GB 30 DNI
10 – 19 zł 4 GB 30 DNI
20 – 24 zł 8 GB 30 DNI
25 – 29 zł 10 GB 30 DNI
30 – 49 zł 15 GB 30 DNI
50 – 99 zł 25 GB 60 DNI
100 – 199 zł 50 GB 120 DNI
200 – w górę zł 111 GB 150 DNI

 

Jak widać na załączonej tabeli, oferta wiele nie różni się od tej z Orange.

Plus

Tutaj jest trochę ciekawiej, ponieważ operator daje darmowy transfer na niektóre usługi. Do tych usług należą:

– Ipla

– Facebook

– Viber

– Plus Music

Jest to ciekawe udogodnienie, jeżeli korzystamy z tych aplikacji na co dzień.

Internet mobilny na abonament

W tym segmencie znajdziemy wiele rozsądnych  i opłacalnych ofert. Ponadto ofert jest tyle, że można dobrać wszystko do własnych preferencji. Są oferty z nielimitowanym transferem i z ograniczonym – Wszystko według potrzeb klientów. Dlaczego w takim razie w ofercie operatorów wciąż znajdziemy Internet na kartę? Jest jeden prosty powód – Podpisując umowę na abonament, mamy zobowiązania wobec operatora. Jest to dosyć niewygodne, ponieważ jeżeli oferta nam się znudzi, albo będziemy chcieli ją zmienić, to będziemy mieli problem. Jeżeli podpiszemy umowę na 24 miesiące ( takie są najbardziej popularne ), to musimy ją spłacić, albo zapłacimy „karę” za zerwanie umowy. W przypadku Internetu stacjonarnego sprawa wygląda inaczej, ponieważ często mamy możliwość podpisania umowy na czas nieokreślony.

W opcji na abonament, będziemy mieć do wyboru oferty z urządzeniem, lub bez urządzenia. Osobiście radzę dokupić urządzenie osobno, ale czasem oferty z urządzeniami wydają się bardziej atrakcyjne. Musimy pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się dobrać router, to do miesięcznej opłaty abonamentowej dojdzie jeszcze rata za urządzenie. To jest dobra opcja, jeżeli nie mamy, bądź nie chcemy wydawać pieniędzy i wolimy opłacić je właśnie w ratach.

T- Mobile

Oferta z urządzeniem

Tak więc mamy 3 oferty, COMFORT, RELAX oraz MAX. Każda z nich różni się oferowaną ilością transferu. COMFORT daje 30 GB Internetu za cenę 29.99 złotych miesięcznie. RELAX 50 GB za 39.99 złotych, natomiast MAX 200 GB za 69.99 złotych miesięcznie. Czy jest to dużo? – Z pewnością nie, ponieważ spójrzmy na ostatnią ofertę, za cenę 69.99 złotych, otrzymujemy ponad cztery razy więcej transferu, niż za tą samą cenę w ofercie na kartę. W każdym przypadku, umowa jest na 24 miesiące. Decydując się na opcję Internetu z urządzeniem, możemy dopłacić określoną kwotę i cieszyć się nielimitowanym transferem.

Oferta bez urządzenia

Tutaj mamy tylko dwie oferty: COMFOERT oraz RELAX, które oferują kolejno 30 GB za 29.99 złotych miesięcznie oraz 50 GB za 39.99 złotych miesięcznie. Ponadto przez pierwsze trzy miesiące nie płacimy ani złotówki, a umowa jest tylko na 18 miesięcy. T-Mobile daje nam również możliwość zawarcia umowy online i przygotowało osobną ofertę. Umowa jest na okres 12 miesięcy i pozwala nam na wykorzystanie 20 GB transferu za 19.00 złotych na miesiąc.

Urządzenia

Tak naprawdę, T-Mobile nie oferuje zbyt wielu urządzeń i wszystkie routery, są routerami przenośnymi, które nie sprawdzą się w użytku domowym. Jeżeli zdecydujemy się na któreś urządzenie, to musimy wziąć pod uwagę, że routery przenośne oferują jedynie łączność WiFi i nie mamy możliwości podłączyć np. komputera drogą przewodową.

 

Play

Oferta z urządzeniem na 24 miesiące

Play oferuje wiele możliwości konfiguracji. Jedną z nich jest właśnie ta, a w niej mamy aż cztery pakiety internetowe:

– 50 GB za 45 złotych miesięcznie

– bez limitu GB za 60 złotych na miesiąc

– bez limitu GB za 70 złotych miesięcznie

– Net Box bez limitu GB za 80 złotych miesięcznie

Jak widać, trzy ostatnie oferty oferują taką samą ilość transferu, ale różnią się ceną. Różnica tkwi w ilości GB na pełnej prędkości, ponieważ w ofercie za 60 zł jest to 100 GB, w kolejnej 200 GB, a w najdroższej już 300 GB. Co jeżeli przekroczymy tę ilość? – Prędkość Internetu po prostu zmaleje do prędkości zapisanej w umowie, czyli prawdopodobnie będzie to 1, bądź 2 Mb/s. Co do urządzeń, to dla pierwszego pakietu dostępne są tylko routery przenośne.

Oferta bez urządzenia na 24 miesiące

W tym segmencie mamy do wyboru również cztery pakiety internetowe:

– 20 GB za 20 złotych miesięcznie ( Oferta tylko dla klientów posiadających telefon na abonament )

– 50 GB za 40 złotych na miesiąc

– bez limitu GB za 50 złotych miesięcznie ( 100 GB na pełnej prędkości )

– bez limitu GB za 60 złotych miesięcznie ( 200 GB na pełnej prędkości )

Jak widać, ceny w ofercie bez urządzenia są trochę niższe, aniżeli z urządzeniem.

Oferta bez urządzenia na 12miesięcy

W tym segmencie mamy do wyboru już tylko trzy pakiety internetowe:

– 50 GB za 45 złotych miesięcznie

– bez limitu GB za 60 złotych na miesiąc ( 100 GB na pełnej prędkości )

-bez limitu GB za 70 złotych miesięcznie ( 200 GB na pełnej prędkości )

Podsumowując, ceny pakietów bez urządzenia na 12 miesięcy odpowiadają cenom pakietów z urządzeniem na 24 miesiące. Czy warto się decydować na taką ofertę? – Oczywiście że tak. Ponieważ należy pamiętać o zaletach umów krótkoterminowych. Teoretycznie pod względem finansowym jest to całkowicie nieopłacalne, ale jeżeli się rozmyślimy w trakcie trwania umowy, to będzie mniej „do spłacania”.

Urządzenia

Mamy kilka urządzeń do wyboru, między innymi routery stacjonarne, do których wkładamy otrzymaną kartę SIM i cieszymy się dostępem do sieci internetowej. Najtańszym urządzeniem jest Huawei B311, który wydaje się być najrozsądniejszą opcją. Obsługuje on prędkość pobierania do 150 Mb/s oraz prędkość wysyłania do 50 Mb/s. Do użytku domowego w zupełności wystarczy. Jeżeli jednak wciąż to dla nas za mało, to możemy dobrać urządzenie Huawei B715, który obsługuje trzykrotnie wyższą prędkość pobierania i jest dodatkowo wyposażony w port USB, który możemy wykorzystać np. do podłączenia drukarki.

Huawei B311
Huawei B311

 

Huawei B715

Orange

Oferta

Tak naprawdę Orange nie narzuca nam swoich urządzeń, ponieważ do wyboru mamy trzy oferty i możemy dobrać do nich urządzenie, ale nie musimy. To zdecydowanie na plus, ponieważ mamy jasną i czytelną ofertę. Wszystkie oferty dotyczą umowy na 24 miesiące. Do wyboru mamy Internet:

– mobilny podstawowy 10 GB za 9.99 złotych miesięcznie

– mobilny optymalny 50 GB za 39.99 złotych na miesiąc

– domowy 4G 250 GB za 69.99 złotych miesięcznie

Co do ostatniej oferty, to ma ona dodatkową zaletę, której nie oferują Inni operatorzy. Mowa o usłudze Szczęśliwe Godziny, która polega na darmowym transferze w godzinach 0.00 do 8.00. Jest to dobra opcja, jeżeli często pobieramy duże pliki. Decydując się na tą ofertę, będziemy mogli pobierać je w nocy bez dodatkowych opłat.

Jeżeli nasz transfer się skończy, to prędkość Internetu spadnie do 1 Mb/s.

Urządzenia

Oczywiście dostępnych mamy kilka urządzeń, natomiast wśród nich jedynie dwa routery. Decydując się na zakup Internetu zależy nam jednak na routerze, a nie na komputerze, tablecie, bądź smartfonie. Szkoda że Orange podeszło do sprawy w ten sposób, bo z tych obu routerów tylko jeden nada się do użytku domowego. Mowa tu o Huawei B618, który dzięki swojemu designowi może znaleźć wielu zwolenników. Ale wygląd to nie wszystko, więc zadbano w nim również o parametry. Router ten obsługuje prędkość pobierania nawet do 600 Mb/s i pozwala na korzystanie z niego przez aż 64 osoby równocześnie. Ta druga funkcja raczej znajdzie zastosowanie w różnych firmach, a nie w domach, ale taka informacja zawsze cieszy. Sprzęt jest dosyć solidny, ponieważ waży aż 700 gramów. Ponadto jest wyposażony w port USB, a nawet w gniazdko telefoniczne.

Huawei B618
Huawei B618
Huawei B618
Huawei B618

Plus

Co do Plusa, to oferuje on cztery pakiety, po wykorzystaniu których możemy cieszyć się Internetem LTE bez ograniczeń. Brzmi to jak tania reklama, ale póki nie sprawdzimy, to się nie przekonamy. Krążą jednak plotki, że sieć Plus oferuje najgorszy zasięg i najgorszą jakość usług internetowych, więc opcja z nielimitowanym transferem jest bardzo realna. Przechodząc do pakietów mamy do wyboru jedną z czterech ofert:

– 30 GB za 30 złotych miesięcznie ( Jest to jedyny pakiet, który nie oferuje nielimitowanego Internetu LTE po wykorzystaniu pakietu )

– 45 GB za 40 złotych na miesiąc

– 60 GB za 50 złotych miesięcznie

– 100 GB za 90 złotych miesięcznie ( Razem z tym pakietem dostajemy Pakiet Ipla Polsat Sport Premium w cenie abonamentu )

Spotykamy się tutaj z tą samą sytuacją co w Orange, czyli oferta nie zależy od tego czy dobierzemy urządzenie.

Urządzenia

Co do urządzeń, to mamy dwie ciekawe propozycje od marki ZTE. Pierwszym z nich jest ZTE MF283V, którego głównymi cechami są możliwość utworzenia dwóch niezależnych sieci WiFi, oraz obsługa pasma LTE 2600 MHz. Co do funkcji tworzenia odrębnych sieci WiFi, to przyda się to gdy będziemy tworzyć sieć WiFi dla gości.

ZTE MF283V
ZTE MF283V

Drugim urządzeniem jest ZTE MF286, które cechuje się obsługą pobierania w prędkości do 300 Mb/s oraz możliwością utworzenia dwóch osobnych sieci WiFi, tak jak w poprzednim modelu.

ZTE MF286
ZTE MF286

Huawei B525 LTE obsługuje pobieranie z prędkością do 300 Mb/s i jak każdy model routera Huawei, posiada dedykowaną aplikację do obsługi urządzenia Huawei HiLink. Oczywiście B526 obsługuje Internet LTE na paśmie 2600 MHz i wyposażony jest w port USB oraz w port telefoniczny RJ-11.

Huawei B525 LTE
Huawei B525 LTE